Tridsaťšesť detí vo veku 7 – 14 rokov navštívilo 10. júla 2017 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Pri svetovej mape zastupiteľských úradov ich vítal štátny tajomník Lukáš Parízek so slovami: „Ak budete kdekoľvek vo svete, všade sa môžete spoľahnúť na svoju vlasť, že Vám pomôže a ochráni Vás.“

Spoločná fotografia na mieste, kde sú zvyčajne tlačové brífingy, prijatie v salóniku pre zahraničné návštevy, „porada“ u štátneho tajomníka L. Parízka a príbehy najkrajších zahraničných darov v kabinete – tak sa začala osobná skúsenosť detskej delegácie s rezortom. Deti si vyskúšali kreslo štátneho tajomníka, protokol, pohostenie aj dokonca aj selfie s krásnymi darmi. „Deti nás všetkých očarili bystrosťou a znalosťou geografie,“ hovorí Lukáš Parízek.

Hostia pokračovali do kongresovej sály, kde ich čakala prezentácia UNESCO, ukážky rozvojovej a humanitárnej pomoci a prestížna kampaň GoodIdeaSlovakia. Záver návštevy si už po dvoch hodinách vyžiadal obed a ten bol v salóniku (ako inak) Diplomat. A názory hostí?

Tomáš (11): „Páči sa mi ako ministerstvo pomáha v Keni, pomáha deťom ako ja, aby mohli chodiť do školy, mať elektrinu," povedal na margo rozvojovej pomoci SR.

Aram (7): „Dobrovoľníci robia veľmi dobré veci, tým, že pomáhajú zadarmo ľuďom ďaleko od svojej krajiny.“

Tereza (8): „Je to úžasné, že ľudia na ministerstve hovoria takými jazykmi ako je čínština, či arabčina, aj ja by som raz chcela hovoriť takými jazykmi.“

Piaty ročník Detskej ekonomickej univerzity organizuje Bratislavská Business School Ekonomickej univerzity v Bratislave. Cieľom je priblížiť deťom svet ekonómie, a oboznámiť ich  so základnými pojmami a aktuálnymi ekonomickými témami, pričom deti absolvujú prednášky, workshopy, výlety a exkurzie,“ vysvetľuje Peter Mášik. „Ďakujeme ministerstvu za úžasné nasadenie a osobitnú starostlivosť, ktorú venovali deťom,“ uzatvoril stretnutie projektový manažér Peter Mášik.