Všeobecné informácie
Erasmus+ Mobilita jednotlivcov medzi programovými krajinami a partnerskými krajinami (Medzinárodná kreditová mobilita, KA 171 a Medzinárodná mobilita do partnerských krajín, KA131)
Program Erasmus+ patrí dlhodobo z hľadiska rozsahu a finančných zdrojov medzi najväčšie a najúspešnejšie projekty realizované na EU v Bratislave v oblasti mobilitnej spolupráce. EU v Bratislave dosahuje dlhodobo vynikajúce výsledky v rámci uvedeného programu, čo ocenili vo svojich správach a stanoviskách viaceré národné i medzinárodné renomované inštitúcie.
Do roku 2015 zahŕňal program Erasmus+ iba krajiny v rámci Európskej únie, pričom od júna 2015 sa pôsobenie programu rozšírilo aj na krajiny sveta. EU v Bratislave sa aktívne zapája do nových projektových výziev.
Do skupiny krajín mimo EÚ patria organizácie so sídlom v partnerských krajinách, ktoré sa môžu bez obmedzení zapájať do všetkých kľúčových akcií programu Erasmus+. Kľúčová akcia KA171 a KA131 ponúka možnosť vycestovať na mobilitu mimo Európy.
Podmienky účasti
Študentskú mobilitu v partnerskej krajine môže absolvovať denný aj externý študent Ekonomickej univerzity v Bratislave na bakalárskom, magisterskom alebo doktorandskom stupni štúdia, ktorý úspešne absolvuje výberové konanie.
Minimálna dĺžka študijného pobytu je 2 mesiace, maximálna dĺžka je 12 mesiacov. Erasmus+ študijný pobyt je možné absolvovať aj opakovane, v zmysle pravidiel programu Erasmus+ má študent na každom stupni štúdia (Bc., Ing., PhD) k dispozícii 12 tzv. Erasmus mesiacov. Tieto mesiace je možné využiť na ľubovoľnú kombináciu študijného pobytu, študentskej stáže alebo absolventskej stáže.
Každý študent je štandardne nominovaný iba na 1 semester, pričom riadne nominovaným študentom je poskytnutý aj grantový príspevok na 1 semester.
Študijný pobyt je možné predĺžiť aj na ďalší semester, avšak len v prípade predĺženia zo zimného semestra do letného, keďže ide o jeden akademický rok. Predĺženie pobytu z letného semestra do zimného nie je možné. V takom prípade sa študent musí opätovne prihlásiť do výberového konania a musí byť opätovne nominovaný svojou domácou fakultou na ďalší akademický rok. S predĺžením zo zimného semestra do letného musí však súhlasiť domáca fakulta, ako aj prijímajúca inštitúcia a grantový príspevok na ďalší semester je študentom poskytnutý len v prípade, ak Centru medzinárodných vzťahov zostali voľné finančné prostriedky. Štandardne si musí študent finančne pokryť ďalší semester z vlastných zdrojov. V prípade predlžovania študijného pobytu musí študent opätovne konzultovať svoju vysielajúcu fakultu ohľadom uvoľnenia zo štúdia a schválenia Learning agreementu. Tiež musí mať uzatvorené cestovné poistenie na celú dĺžku pobytu. Žiadosť o predĺženie musí byť navyše v predstihu doručená na CMV.
Každý študent 1. a 2. stupňa štúdia musí absolvovať minimálne 5 predmetov alebo 30 ECTS kreditov, čo je podmienka na získanie prideleného finančného grantu. Získanie 5 predmetov alebo 30 ECTS je výlučne prepojené na finančný grant, nie na uznávanie predmetov na fakultách. V prípade, ak nesplní jednu z týchto dvoch podmienok, je povinný vrátiť alikvótnu časť grantového príspevku.
V prípade doktorandského štúdia- účastník mobility, ktorý je študentom doktorandského stupňa štúdia, je povinný odovzdať pred mobilitou vedecký plán potvrdený školiteľom na domácej univerzite a po skončení mobility vedecký plán potvrdený školiteľom na prijímajúcej inštitúcií. Dokument musí zároveň obsahovať percentuálne vyjadrenie splnenie vedeckého plánu. V prípade nesplnenia podmienok stanovených vo vedeckom pláne, je účastník povinný vrátiť alikvotnú časť grantového príspevku (napr. Vedecký plán bude splnený na 30%, účastníkovi bude krátených 70% grantového príspevku z druhej splátky grantu).
Študent si vyberá zahraničnú inštitúciu podľa svojho študijného zamerania na domácej fakulte. Každá zahraničná univerzita by mala mať na svojej webovej stránke zverejnenú ponuku predmetov pre Erasmus študentov. Predmety, ktoré si študent vyberie z ponuky zahraničnej univerzity musia byť kompatibilné s predmetmi, ktoré by v tom čase študoval na domácej fakulte.
Finančné podmienky
Sadzby jednotlivých grantových príspevkov stanovuje Európska komisia. Mesačná sadzba na individuálnu podporu je 700 EUR bez ohľadu na to, v ktorej krajine študent absolvuje študijný pobyt.
Grantový príspevok obdrží študent na svoj účet minimálne 1 týždeň pred nástupom na mobilitu, avšak len v tom prípade, ak má v tomto termíne splnené všetky povinné náležitosti vrátane podpísanej zmluvy.
Každý študent obdrží pred nástupom na mobilitu 80% celkovej výšky grantového príspevku a zvyšných 20% obdrží až po návrate, keď má splnené všetky povinné náležitosti.
Grantový príspevok sa vypočíta na základe mesačnej sadzby vynásobenej celkovým počtom dní mobility. Každý študent má nárok na grantový príspevok odo dňa, kedy je povinný byť na prijímajúcej inštitúcii. Grantový príspevok je poskytnutý až do obdobia konca skúškového obdobia na prijímajúcej inštitúcii. Presná výška grantu sa vypočíta na základe potvrdenia o dĺžke štúdia, ktoré vystaví prijímajúca inštitúcia po absolvovaní študentskej mobility.
V prípade, ak sa študent vráti z mobility o viac ako 5 dní skôr, ako bolo obdobie, na ktoré mal poskytnutý grantový príspevok, bude povinný vrátiť alikvótnu časť príspevku prislúchajúcu danému rozdielu. Ak je obdobie mobility v tolerancii do 5 dní, študent nie je povinný vrátiť alikvótnu časť príspevku.
Študent má zároveň nárok aj na náhradu cestovných nákladov. Výška cestovných náhrad závisí od príslušného vzdialenostného pásma, pričom na stanovenie vzdialenostného pásma sa použije online kalkulačka dostupná na nasledujúcej webovej stránke: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders_en.
Víza
- Študent obdrží informácie o potrebe a postupe vybavenia víz od zahraničného koordinátora hosťujúcej univerzity.
- Študent si môže na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zistiť, do akých krajín nie je potrebné žiadať o víza.
- Bližšie informácie o vízach do jednotlivých krajín sa študent dozvie na stránkach veľvyslanectiev príslušných krajín na Slovensku.
- Víza je potrebné vybavovať minimálne 3 mesiace pred plánovanou mobilitou.
- Je potrebné počítať s faktom, že s vybavením víz je spojená povinnosť uhradiť poplatok.
- Pre potreby získania víz môžu veľvyslanectvá vyžadovať nasledovné dokumenty: Výpis známok (Transcript of records) a Potvrdenie o štúdiu/návšteve školy (Confirmation of studies). Tieto dokumenty Vám v anglickom jazyku vystavia na vyžiadanie na študijnom oddelení Vašej fakulty.
- Ak bude potrebné doložiť Potvrdenie o prijatí na zahraničnú univerzitu (Acceptance letter), toto Vám po nominácii vystaví koordinátor hosťujúcej univerzity.
- Centrum medzinárodných vzťahov EU v Bratislave vystaví študentom v prípade potreby Potvrdenie o grante (Confirmation of scholarship) alebo Potvrdenie o výmennom pobyte (Confirmation letter for visa purposes). Centrum medzinárodných vzťahov EU neposkytuje odborné konzultácie k vízam, avšak v prípade potreby sa na nás môžete obrátiť a radi Vás usmerníme.
Študenti so znevýhodneného prostredia a študenti s nedostatkom príležitosti
Zdravotné postihnutie (ZŤP):
patrí sem fyzické, mentálne, intelektuálne alebo zmyslové postihnutie, ktoré vzájomným pôsobením s rôznymi prekážkami môže niektorým ľuďom brániť v plnej účasti na živote spoločnosti za rovnakých podmienok, aké majú iní ľudia.
Zdravotné problémy:
patria sem prekážky, ktoré môžu vyplývať zo zdravotných problémov, ako sú vážne ochorenia, chronické choroby alebo akékoľvek iné fyzické alebo mentálne stavy brániace v účasti na programe Erasmus+.
Hospodárske prekážky:
v prípade, že študenti poberajú sociálne štipendium, resp. majú inú hospodársku nevýhodu, ktorou môže byť nízka životná úroveň, nízky príjem a pod.
Sociálne prekážky:
prekážkou môžu byť ťažkosti so sociálnou adaptáciou, ako sú sociálne prekážky vyplývajúce z rodinných pomerov (napr. ak ide o osamelého rodiča alebo sirotu); ak osoba bola alebo v súčasnosti je v ústavnej starostlivosti; obmedzené spoločenské kompetencie alebo sociálna marginalizácia a pod. Taktiež sa tu zaraďujú prekážky súvisiace s diskrimináciou, ktoré sú výsledkom diskriminácie podľa zákona 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon).
Ostatné: rôzne typy bariér
patrí sem napr. imigračný status, kultúrne rozdiely a pod. Hoci kultúrne rozdiely môžu vnímať ako prekážky ľudia s akýmkoľvek pôvodom, osobitne môžu uvedené rozdiely vplývať na osoby s nedostatkom príležitostí.
Uvedené kategórie sa budú posudzovať na základe nižšie uvedenej dokumentácie, resp. v závislosti od rozhodnutia EU v Bratislave – CMV:
Skupina | Popis | Typy podpory | Možnosti preukázania |
Zdravotné postihnutie | Za osobu s ťažkým zdravotným postihnutím (ďalej len osoba s ŤZP) sa považuje fyzická osoba, ktorej miera funkčnej poruchy je najmenej 50 % | Top-up a reálne náklady (ak nepostačuje top-up) | * preukaz ŤZP, prihláška pre študentov so špecifickými potrebami |
Zdravotné problémy | Za osobu so zdravotným problémom sa považuje osoba s chronickým zdravotným ochorením alebo psychiatrickým ochorením | Top-up | * štatút študenta so ŠP * dotazník CMV |
Hospodárske prekážky | * nízka životná úroveň, nízky príjem (napr. rodina v sociálnej núdzi) * závislosť od systému sociálneho zabezpečenia (napr. poberateľ sirotského dôchodku, dávky v nezamestnanosti) |
Top-up | * sociálne štipendium a / alebo potvrdenie ÚPSVaR o hmotnej núdzi, * rozhodnutie o priznaní soc. štipendia z fakulty EU v Bratislave * dotazník CMV |
Sociálne prekážky | Ťažkosti so sociálnou adaptáciou: *osamelý rodič s dieťaťom (t.j. osamelá žena / osamelý muž, trvale sa starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov) * prekážky súvisiace s diskrimináciou (napr. etnický pôvod a pod.) |
Top-up | Podľa situácie: * čestné vyhlásenie, rodný list dieťaťa * dotazník CMV * právoplatné súdne rozhodnutie o porušení zákazu diskriminácie |
Ostatné | Rôzne typy bariér (napr. imigračný status, dočasné útočisko, azyl) | Top-up | Podľa situácie: * Potvrdenie o dočasnom útočisku + dotazník * Potvrdenie o azyle + dotazník |
1.1 Objasnenie prekážok súvisiacich s diskrimináciou:
*Študentovi / študentke sa uzná dodatočný grantový príspevok v prípade zistenia - preukázania diskriminácie, ak študent preukáže právoplatným súdnym rozhodnutím, že sa s diskrimináciou stretol/a alebo stretáva, a to v období aktuálneho štúdia na EU v Bratislave, respektíve v prostredí mimo EU v Bratislave, napríklad v práci, mimoškolskom krúžku, a podobne. Toto obdobie sa musí prelínať s denným alebo externým štúdiom. Obdobie aktuálneho štúdia na EU v Bratislave sa definuje dňom zápisu na denné alebo externé štúdium na EU v Bratislave. V prípade, že študent/ka nepreukáže túto skutočnosť, dodatočný grantový príspevok sa mu / jej neuzná.
1.2. Zdravotné problémy
Študentovi / študentke sa uzná dodatočný grantový príspevok (top – up) v prípade skupiny Zdravotných problémov, ak je evidovaný na svojej fakulte ako Študent so špecifickými potrebami.
Za študenta so špecifickými potrebami sa považuje študent:
- so zmyslovým, telesným a viacnásobným postihnutím,
- s chronickým ochorením,
- so zdravotným oslabením,
- s psychickým ochorením,
- s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami,
- s poruchami učenia.
(https://www.minedu.sk/studium-studentov-so-specifickymi-potrebami/)
1.3 Rozhodnutie o priznaní dodatočného grantu pre znevýhodnených študentov
Na základe výzvy o zaslanie potrebnej dokumentácie za účelom získania špeciálneho /dodatočného grantu, študent/ka pošle potrebné dokumenty na e-mailovú adresu andrea.szabova@euba.sk a originál dotazníka do dátumu určeného CMV.
Na základe predložených dokumentov (uvedených v tabuľke vyššie) sa CMV rozhodne o priznaní nároku na poskytnutie dodatočného grantového príspevku pre znevýhodnených študentov.
CMV je následne povinné oboznámiť študenta/tku písomnou formou / mailovou formou o rozhodnutí priznať / zamietnuť špeciálny grantový príspevok pre znevýhodnených študentov, a to najneskôr do 30 kalendárnych dní od zaslania podporných dokumentov.
2. Top – up pre študentov zo znevýhodneného prostredia a s nedostatkom príležitostí
2.1. Individuálna podpora - paušál
Je poskytovaná vo forme navýšenia grantu (top-up) pre určité skupiny osôb (viď tabuľka č.3).
Navýšenie pri dlhodobej mobilite predstavuje príspevok vo výške 250 € na mesiac. Študenti s celiakiou a diabetesom už nemusia dokladovať využitie špeciálneho grantu.
Navýšenie pri krátkodobej mobilite predstavuje pre účastníkov s nedostatkom príležitostí príspevok vo výške 100 € v prípade aktivity v rámci fyzickej mobility v trvaní 5 až 14 dní a 150 € v prípade aktivity v trvaní 15 až 30 dní.
2.2. Individuálna podpora – reálne náklady (špeciálny grant)
Je poskytovaná vo forme reálnych nákladov. Je určená na pokrytie dodatočných nákladov, ktoré vzniknú účastníkom s nedostatkom príležitostí v súvislosti s mobilitou v prípadoch, kedy by top - up (paušál) nedokázal pokryť tieto náklady. Tieto náklady sú konkrétne určené na úhradu mimoriadnej finančnej podpory požadovanej pre účastníkov s fyzickým, mentálnym alebo zdravotným postihnutím na umožnenie ich účasti na mobilite, ako aj pri prípravných návštevách a pre sprevádzajúce osoby (vrátane cestovných nákladov a nákladov spojených s pobytom, ak sú opodstatnené a nie sú týmto účastníkom hradené z rozpočtových kategórií Cestovné náklady a Individuálna podpora).
Príklady reálnych nákladov:
- príspevok na prepravu (napr. prenájom špeciálneho motorového vozidla, ak je daná osoba odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, prípadne je takáto preprava zabezpečovaná oprávnenou osobou/obcou/poskytovateľom sociálnych služieb), do/z, ako aj na mieste (napr. ak daná osoba nie je schopná používať verejnú hromadnú dopravu, a to či už z dôvodu fyzických alebo psychických obmedzení);
- príspevok v prípade, ak účastník mobility potrebuje asistenciu alebo opatrovanie (napr. náhrada pre fyzickú osobu, ktorá vykonáva osobnú asistenciu na základe písomnej zmluvy alebo pre rodinného člena v prípade opatrovania);
- príspevok na cestu a ubytovanie pre sprevádzajúcu osobu;
- lekárske procedúry;
- materiálová podpora účastníkov – špeciálne didaktické pomôcky, špeciálne zdravotnícke potreby atď.
Výberové konanie
Výberové konanie študentov prebieha na celouniverzitnej úrovni zvyčajne 2x ročne spravidla marec/október príslušného akademického roka s platnosťou na nasledujúci akademický rok. Výzva na výberové konanie je zverejnená minimálne 2 týždne pred výberovým konaním, kde sú uvedené všetky potrebné informácie k výberovému konaniu.
Na zaradenie do celouniverzitného výberového konania študent odovzdá elektronicky na CMV nasledovné dokumenty:
- Vyplnenú prihlášku Student Application Form na študijný pobyt na aktuálny akademický rok,
- Životopis v anglickom jazyku,
- Motivačný list v anglickom jazyku (životopis a motivačný list si študent môže pripraviť vo viacerých cudzích jazykoch),
- Výpis výsledkov doterajšieho štúdia – vydáva študijné oddelenie príslušnej fakulty
- Doklad potvrdzujúci znalosť cudzích jazykov,
- Potvrdenie o mimoškolských činnostiach a referencie (nepovinné).
Celouniverzitná komisia na základe výberového konania zostaví zoznam úspešných uchádzačov.
Povinnosti študenta PRED a PO mobilite
Pred mobilitou
Študent je povinný pred svojim odchodom elektronicky odoslať vyplnený excel koordinátorovi CMV s nasledovnými dokumentami:
- Learning Agreement - študent uvedie v dokumente Learning Agreement predmety, ktoré plánuje študovať na zahraničnej univerzite. Každý študent 1. a 2. stupňa štúdia musí absolvovať minimálne 5 predmetov alebo 30 ECTS kreditov, čo je podmienka na získanie prideleného finančného grantu. Získanie 5 predmetov alebo 30 ECTS je výlučne prepojené na finančný grant, nie na uznávanie predmetov na fakultách.
- V prípade doktorandského štúdia - účastník mobility, ktorý je študentom doktorandského stupňa štúdia, je povinný odovzdať pred mobilitou vedecký plán potvrdený školiteľom na domácej univerzite a po skončení mobility vedecký plán potvrdený školiteľom na prijímajúcej inštitúcií. Dokument musí zároveň obsahovať percentuálne vyjadrenie splnenie vedeckého plánu. V prípade nesplnenia podmienok stanovených vo vedeckom pláne, je účastník povinný vrátiť alikvotnú časť grantového príspevku (napr. Vedecký plán bude splnený na 30%, účastníkovi bude krátených 70% grantového príspevku z druhej splátky grantu).
- Uvoľnenie zo štúdia - Keď študent obdrží akceptačný list od zahraničnej univerzity, kontaktuje CMV so žiadosťou o vystavenie potvrdenia o študijnom pobyte v zahraničí (e-mailová forma). CMV na základe akceptačného listu elektronicky potvrdí príslušnej fakulte plánovaný študijný pobyt v zahraničí na príslušné obdobie. Študent musí splniť ďalšie podmienky, ak tak určuje fakulta. Následne fakulta vystaví študentovi uvoľnenie zo štúdia.
- Akceptačný list - potvrdený prijímajúcou inštitúciou,
- Cestovné poistenie – študent je povinný si zabezpečiť komplexné cestovné poistenie liečebných nákladov a úrazové poistenie počas celej dĺžky študijného pobytu. Študentovi sa odporúča uzatvoriť aj nasledovné druhy poistenia:
- poistenie zodpovednosti za škodu (týka sa to škôd spôsobených účastníkmi)
- poistenie právnej ochrany,
V prípade, že uzatvárate poistenie na diaľku (online) a vystavia Vám Návrh poistnej zmluvy, je potrebné priniesť potvrdenie o zaplatení poistnej zmluvy.
- Kópiu letenky/boarding pass- dátum musí byť približný, resp. zhodný s dátumom študijného pobytu.
Zmluva o poskytnutí finančného príspevku - zmluva sa podpisuje medzi Ekonomickou univerzitou v Bratislave a študentom; akékoľvek zmeny, resp. dodatky k zmluve sú možné len písomne, vo forme dodatku odsúhlaseného obomi zmluvnými stranami.
Žiadny študent nesmie vycestovať na študijný pobyt bez platne podpísanej zmluvy!!!
Odporúčame prísť podpísať zmluvu približne 2 - 3 týždne pred odchodom na mobilitu.
Počas mobility
Každý študent 1. a 2. stupňa štúdia musí absolvovať minimálne 5 predmetov alebo 30 ECTS kreditov. V prípade, ak nesplní jednu z týchto dvoch podmienok, je povinný vrátiť alikvótnu časť grantového príspevku.
Študent 3. stupňa štúdia je povinný splniť vedecký plán, ktorý si dopredu stanovil a ktorý bude potvrdený zahraničným školiteľom.
Po mobilite
Po návrate zo študijného pobytu študent doručí osobne alebo pošle e-mailom koordinátorovi na CMV najneskôr do 10 dní po ukončení pobytu nasledovné dokumenty:
- Letter of confirmation/Potvrdenie dĺžky pobytu (potvrdzuje hostiteľská univerzita),
- Transcript of Records/Výpis známok (vystavuje hostiteľská univerzita),
- Potvrdený vedecký plán - v prípade doktorandského štúdia,
- Proof of Recognition/Uznanie predmetov (potvrdzuje domáca univerzita),
- Dve fotografie zo študijného pobytu.
Správa študenta - EU Survey - študent vyplní správu cez online portál. Každý študent automaticky po ukončení mobility obdrží e-mail s pozvánkou na vyplnenie danej správy.
Po doručení všetkých dokumentov a vyplnení EU survey študent kontaktuje koordinátora na Centre medzinárodných vzťahov a informuje ho o tejto skutočnosti. Následne sa dokumenty skontrolujú a v prípade splnenia všetkých podmienok bude študentovi vyplatených zvyšných 20% z celkovej výšky grantového príspevku. Presná výška grantu sa vypočíta na základe potvrdenia o dĺžke štúdia, ktoré vystaví prijímajúca inštitúcia po absolvovaní študentskej mobility.
Ak študent nesplní stanovené podmienky, vráti sa skôr z mobility/neabsolvuje predmety, príp. nezíska 30 ECTS kreditov a pod., tak mu koordinátor kráti grantový príspevok, resp. študent bude musieť vrátiť alikvotnú čiastku grantu.
Otázky a odpovede
1. Čo je to program Erasmus+ spolupráca s partnerskými krajinami?
Program Erasmus+ spolupráca s partnerskými krajinami je mobilitný program financovaný z prostriedkov Európskej komisie, ktorý je zameraný na spoluprácu medzi inštitúciami v rámci Európskej únie a partnerskými krajinami mimo Európskej únie. Spolupráca je zameraná na medzinárodnej individuálnej mobilite, spoločných študijných programov a spoločných projektov vrátane projektov zameraných na budovanie kapacít a profesionálnom rozvoji zamestnancov v rozvíjajúcich sa častiach sveta.
2. Kto môže absolvovať študentskú mobilitu v partnerskej krajine?
Študentskú mobilitu v partnerskej krajine môže absolvovať denný aj externý študent Ekonomickej univerzity v Bratislave na magisterskom alebo doktorandskom stupni štúdia, ktorý úspešne absolvuje výberové konanie.
3. V ktorých krajinách môžem absolvovať študijný pobyt cez program Erasmus+ spolupráca s partnerskými krajinami?
Ekonomická univerzita v Bratislave (ďalej len EUBA) sa každoročne zapája do novej výzvy v rámci projektu Erasmus+ spolupráca s partnerskými krajinami, pričom každoročne pridelí Národná agentúra programu celoživotného vzdelávania (ďalej len SAAIC) univerzite iné krajiny v rámci danej výzvy. Pozri Aktuálna ponuka
4. Podľa čoho si mám vybrať zahraničnú univerzitu?
Študent si vyberá zahraničnú inštitúciu podľa svojho študijného zamerania na domácej fakulte. Každá zahraničná univerzita by mala mať na svojej webovej stránke zverejnenú ponuku predmetov pre Erasmus študentov. Predmety, ktoré si študent vyberie z ponuky zahraničnej univerzity musia byť kompatibilné s predmetmi, ktoré by v tom čase študoval na domácej fakulte.
5. Aká je minimálna a maximálna dĺžka študijného pobytu? Môžem absolvovať Erasmus+ študijný pobyt opakovane?
Minimálna dĺžka študijného pobytu je 2 mesiace, maximálna dĺžka je 12 mesiacov. Erasmus+ študijný pobyt je možné absolvovať aj opakovane, v zmysle pravidiel programu Erasmus+ má študent na každom stupni štúdia (Bc., Ing., PhD) k dispozícii 12 tzv. Erasmus mesiacov. Tieto mesiace je možné využiť na ľubovoľnú kombináciu študijného pobytu, študentskej stáže alebo absolventskej stáže.
6. Môžem si študijný pobyt predĺžiť na ďalší semester?
Každý študent je štandardne nominovaný iba na 1 semester, pričom riadne nominovaným študentom je poskytnutý aj grantový príspevok na 1 semester.
Študijný pobyt je možné predĺžiť aj na ďalší semester, avšak len v prípade predĺženia zo zimného semestra do letného, nakoľko ide o jeden akademický rok. Predĺženie pobytu z letného semestra do zimného nie je možné. V takom prípade sa študent musí opätovne prihlásiť do výberového konania a musí byť opätovne nominovaný svojou domácou fakultou na ďalší akademický rok. S predĺžením musí však súhlasiť domáca fakulta ako aj prijímajúca inštitúcia a grantový príspevok na ďalší semester je študentom poskytnutý len v prípade, ak Centru medzinárodných vzťahov zostali voľné finančné prostriedky. Štandardne si musí študent finančne pokryť ďalší semester z vlastných zdrojov.
7. Kedy a ako sa môžem prihlásiť na Erasmus+ študijný pobyt spolupráca s partnerskými krajinami?
Výberové konanie na Erasmus+ študijné pobyty v rámci partnerských krajín prebieha každoročne spravidla v mesiacoch marec a október. Výberová komisia následne zostaví zoznam úspešných uchádzačov.
8. Aká je výška grantových príspevkov na študijný pobyt?
Sadzby jednotlivých grantových príspevkov stanovuje Európska komisia. Prosím pozri: Finančné podmienky
9. Kedy obdržím grantový príspevok na svoj účet a ako sa vypočíta jeho presná výška?
Grantový príspevok obdrží študent na svoj účet minimálne 1 týždeň pred nástupom na mobilitu, avšak len v tom prípade, ak má v tomto termíne splnené všetky povinné náležitosti vrátane podpísanej zmluvy.
Každý študent obdrží pred nástupom na mobilitu 80% celkovej výšky grantového príspevku a zvyšných 20% obdrží až po návrate, keď má splnené všetky povinné náležitosti.
Grantový príspevok sa vypočíta na základe mesačnej sadzby vynásobenej celkovým počtom dní mobility. Každý študent má nárok na grantový príspevok odo dňa, kedy je povinný byť na prijímajúcej inštitúcii. Grantový príspevok je poskytnutý až do obdobia konca skúškového obdobia na prijímajúcej inštitúcii.
V prípade, ak sa študent vráti z mobility o viac ako 5 dní skôr, ako bolo obdobie, na ktoré mal poskytnutý grantový príspevok, bude povinný vrátiť alikvótnu časť príspevku prislúchajúcu danému rozdielu. Ak je obdobie mobility v tolerancii do 5 dní, študent nie je povinný vrátiť alikvótnu časť príspevku.
10. Aké podmienky musím splniť pred vycestovaním na študijný pobyt?
Každý študent musí pred vycestovaním na študijný pobyt poslať e-mailom alebo osobne priniesť na CMV nasledujúce dokumenty:
- akceptačný list potvrdený prijímajúcou inštitúciou
- uvoľnenie zo štúdia potvrdené študijným oddelením na domácej fakulte
- Learning Agreement potvrdený prodekanom pre zahraničné vzťahy na príslušnej fakulte v prípade 1. a 2. stupňa štúdia/vedecký plán v prípade 3. stupňa štúdia
- kópiu poistnej zmluvy, ktorá je uzavretá na celú dĺžku pobytu v zahraničí a zahŕňa úrazové a liečebné poistenie
- kópiu európskeho preukazu zdravotného poistenia
- vyplniť bankové údaje
Pozor!!!
Každý študent, ktorý cestuje do zahraničia musí mať zriadený bankový účet na svoje meno, na ktorý mu bude poslaný grantový príspevok.
Veľmi dôležité!!!!
Každý študent musí pred odchodom do zahraničia podpísať Zmluvu o poskytnutí grantového príspevku. Odporúčame prísť podpísať Zmluvu približne 2-3 týždne pred odchodom.
11. Ako postupovať v prípade, ak sa rozhodnem na pobyt nenastúpiť?
V prípade, ak sa rozhodnete nenastúpiť na študijný pobyt, ste povinný bezodkladne o tejto skutočnosti informovať (e-mailom) Erasmus+ koordinátora, prodekana pre zahraničné vzťahy na domácej fakulte, ako aj zahraničného koordinátora.
12. Aké podmienky musím splniť po návrate zo študijného pobytu?
Po návrate zo študijného pobytu študent odovzdá na CMV najneskôr do 10 dní po ukončení pobytu ( v prípade ak sa s koordinátorom CMV nedohodne inak) nasledovné dokumenty:
- Letter of confirmation
- Transcript of Records/Výpis známok- v prípade inžinierskeho štúdia (vystavuje hostiteľská univerzita) a Potvrdený vedecký plán - v prípade doktorandského štúdia.
- Proof of recognition
- EU Survey – správa študenta, ktorú študent vyplní online cez portal EU Survey. Každý študent po ukončení mobility obdrží na e-mail prihlasovacie meno a heslo, pomocou ktorého bude môcť správu vyplniť.
13. Koľko predmetov musím absolvovať na prijímajúcej inštitúcii?
Každý študent 1. a 2. stupňa štúdia musí absolvovať minimálne 5 predmetov alebo 30 ECTS kreditov, čo je podmienka na získanie prideleného finančného grantu. Získanie 5 predmetov alebo 30 ECTS kreditov je výlučne prepojené na finančný grant, nie na uznávanie predmetov na fakultách.
V prípade doktorandského štúdia - účastník mobility, ktorý je študentom doktorandského stupňa štúdia, je povinný odovzdať pred mobilitou vedecký plán potvrdený školiteľom na domácej univerzite a po skončení mobility vedecký plán potvrdený školiteľom na prijímajúcej inštitúcií. Dokument musí zároveň obsahovať percentuálne vyjadrenie splnenie vedeckého plánu. V prípade nesplnenia podmienok stanovených vo vedeckom pláne, je účastník povinný vrátiť alikvotnú časť grantového príspevku (napr. Vedecký plán bude splnený na 30%, účastníkovi bude krátených 70% grantového príspevku z druhej splátky grantu).Študent 3. stupňa štúdia je povinný splniť vedecký plán, ktorý si dopredu stanovil a ktorý bude potvrdený zahraničným školiteľom.
14. Čo sa stane, ak sa rozhodnem ukončiť študijný pobyt predčasne?
V prípade, ak sa študent rozhodne ukončiť študijný pobyt predčasne, a to na základe vlastného rozhodnutia, je povinný vrátiť grantový príspevok v plnej výške, a to bez ohľadu na to, ako trval jeho študijný pobyt pred tým, ako sa rozhodol ho svojvoľne ukončiť.
V prípade, ak je študent nútený ukončiť študijný pobyt z dôvodu tzv. vyššej moci (force majeure - živelné pohromy, prírodné katastrofy, štrajk, teroristický útok, nepriaznivá politická situácia a pod...), je povinný vrátiť iba alikvótnu časť grantového príspevku, ktorá predstavuje obdobie, počas ktorého už neabsolvoval študijný pobyt. Alikvótna časť prislúchajúca dĺžke pobytu, počas ktorej bol študent na mobilite mu ostáva.
15. Kto mi pomôže nájsť ubytovanie?
Ubytovanie si hľadajú študenti samostatne. V prípade potreby môžu o podporu požiadať zahraničného koordinátora.