Všeobecné informácie
Všeobecne záväzné podmienky pre uchádzačov o mobilitný program Erasmus+ vychádzajú z dokumentov Európskej komisie reprezentovanej na účely realizácie tohto programu v podmienkach Slovenskej republiky Národnou kanceláriou Programu celoživotného vzdelávania (SAAIC, www.saaic.sk). Rešpektujúc tieto podmienky si každá VŠ, fakulta môže stanoviť na účely čo najobjektívnejšieho výberu ďalšie doplňujúce podmienky a kritériá, ktoré však nesmú byť v rozpore so všeobecne záväznými podmienkami.
Politika EÚ v oblasti vysokoškolského vzdelávania sa zameriava na podporu reforiem systémov vysokoškolského vzdelávania v členských štátoch, aby sa dosiahol ich väčší súlad a aby lepšie zodpovedali potrebám znalostnej spoločnosti. Sú potrebné reformy s cieľom čeliť výzvam globalizácie a školiť a preškoliť európsku pracovnú silu. Pomocou reforiem by sa malo umožniť vzdelávacím inštitúciám zohrávať rozhodujúcu úlohu v Európe znalostí a významne prispieť k podpore stratégie EÚ, a najmä k jednému z jej hlavných cieľov – zvýšiť podiel obyvateľov vo veku 30 až 34 rokov, ktorí dosiahli terciárne vzdelanie (alebo jeho obdobu) na 40 % do roku 2020. Zo siedmich hlavných iniciatív stratégie EÚ 2020 sú pre politiku v oblasti vysokoškolského vzdelávania najpodstatnejšie: Mládež v pohybe, program Nové zručnosti pre nové pracovné miesta a iniciatíva Európa inovácií.
V rámci každej iniciatívy budú musieť EÚ a vnútroštátne orgány koordinovať svoje snahy tak, aby sa navzájom posilňovali. V programe vysokoškolského vzdelávania má vysokú prioritu dôraz na podporu mobility, ako sa uvádza v záveroch Rady z novembra 2008, v ktorých sa zdôrazňuje, že každá mladá osoba by mala mať príležitosť zúčastniť sa na určitej forme mobility. Reformy sú zároveň v súlade s rozvojom cieľov európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania (EHEA) na rok 2020 (bolonský proces) prijatých na konferencii ministrov v Leuven/Louvain-la-Neuve v roku 2009. Ministri EHEA sa konkrétne dohodli na ciele mobility, podľa ktorého by do roku 2020 malo 20 % európskych absolventov stráviť určitý čas štúdiom alebo na stáži v zahraničí.
Priority politiky v oblasti vysokoškolského vzdelávania sú stanovené v oznámení Uskutočňovanie programu modernizácie univerzít: vzdelávanie, výskum a inovácie; tieto priority sa opätovne prehodnotia a doplnia v oznámení o tejto oblasti politiky, ktoré sa má uverejniť v roku 2011. Tieto myšlienky boli potvrdené v rôznych záveroch a uzneseniach Rady.
Inštitúcie vysokoškolského vzdelávania sa vyzývajú, aby sa naplno podieľali na znalostnom trojuholníku (vzdelávanie, výskum a inovácie) a aby sa zapájali do projektov zameraných na posilnenú spoluprácu medzi inštitúciami vysokoškolského vzdelávania a podnikmi, čo je priorita, ktorá je zdôraznená vytvorením Európskeho inovačného a technologického inštitútu 47, ale je veľmi dôležitá aj pre vysokoškolské vzdelávanie vo všeobecnosti. Európske fórum na dialóg medzi univerzitami a podnikmi, ktoré iniciovala Komisia a s ním súvisiace oznámenie Komisie, sú takisto zamerané na posilnenie spolupráce v tejto oblasti.
Každý študent Ekonomickej univerzity v Bratislave sa počas vysokoškolského štúdia môže zúčastniť Erasmus+ mobility– zahraničná praktická stáž opakovane. Súčet dĺžok všetkých Erasmus mobilít na jednom stupni vysokoškolského štúdia (štúdium, študentská stáž, absolventská stáž) nesmie presiahnuť 12 mesiacov.
V prípade predčasného návratu z mobility je povinnosťou študenta vopred písomne informovať o tejto skutočnosti koordinátora z Oddelenia medzinárodnej mobility (OMM) a príslušného koordinátora fakulty. Študent, ktorý sa predčasne vráti z mobility, je povinný vrátiť celý grantový príspevok alebo jeho pomernú časť na účet, z ktorého mu bol poukázaný. Presnú výšku sumy určí OMM podľa zásad stanovených Národnou kanceláriou (SAAIC).
Ak sa študent vzdá účasti na programe Erasmus+ – zahraničná praktická stáž po nominácii fakultou, je povinný túto skutočnosť bezodkladne písomnou formou (e-mailom) oznámiť koordinátorovi OMM.
Výberové konanie
Fakulta zverejní výzvu na podávanie prihlášok spolu s podmienkami na zaradenie do výberového konania obvykle po začiatku akademického roka. Študenti musia absolvovať stáž v tom istom akademickom roku (vrátane obdobia prázdnin), v ktorom si podávali prihlášku na stáž.
Každá fakulta si zorganizuje výberové konanie samostatne.
Fakultný koordinátor doručí na OMM formou nominačnej listiny zoznam nominovaných študentov a zoznam náhradníkov spolu s vytlačenou a podpísanou prihláškou na stáž pre každého nominovaného študenta. Koordinátor z OMM po skontrolovaní úplnosti dokumentácie nadviaže elektronickú komunikáciu so študentom za účelom postúpenia nevyhnutných organizačných pokynov spojených s prípravou a realizáciou praktickej stáže.
Spôsob financovania mobilít
Stážové mobility do zahraničia sú povolené v zmysle opatrení Úradu verejného zdravotníctva.
Spôsob financovania mobilít po 12. 6. 2020
Dňa 12. 6. 2020 vstúpila do platnosti oznámenie Európskej komisie, ktorá upravuje niektoré aspekty realizácie virtuálnych a zmiešaných mobilít v rámci programu Erasmus+ v nasledujúcom období.
1. Fyzická mobilita
Na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR, ktoré vstúpilo do platnosti 10. 6. 2020 a stanovuje tzv. „bezpečné krajiny“ je možné realizovať študentské mobility. V prípade fyzických mobilít Vám bude poskytnutý finančný príspevok na realizáciu mobility.
Všetky potrebné informácie o predzmluvnej dokumentácií nájdete v časti Príprava stážového pobytu.
Naďalej odporúčame riadiť sa opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia. Zároveň Vás upozorňujeme na pretrvávajúcu nevyhnutnosť sledovať aktuálny vývoj situácie:
- vývoj epidemiologickej situácie na stránkach Úradu verejného zdravotníctva SR (http://www.uvzsr.sk/), vrátane aktualizácie zoznamu „bezpečných krajín“;
- obmedzenia na hraniciach a podmienky vstupu do krajín na stránkach Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (https://www.mzv.sk/cestovanie-a-konzularne-info) a (https://korona.gov.sk/karantenne-opatrenia/#zbk )
- naďalej dodržiavať odporúčané bezpečnostné a hygienické opatrenia.
2. Kombinovaná mobilita (virtuálna + fyzická mobilita)
V prípade, ak nie je umožnené v zimnom semestri 2020/2021 absolvovať fyzickú mobilitu na zahraničnej inštitúcii, odporúčame plánovať/realizovať kombinovanú mobilitu (kombinácia virtuálnej mobility na začiatku a následnej fyzickej mobility). V takomto prípade platia nasledovné pravidlá:
- Účastník mobility nemá nárok na grant za virtuálnu časť mobility.
- Účastník mobility má nárok na grant za fyzickú časť mobility, ktoré platia pre danú výzvu, z ktorej je účastník na mobilitu vysielaný.
- Pri fyzickej časti mobility je nutné dodržať minimálne obdobie trvania Erasmus+ stáže v rozsahu 2 mesiacov
- Prerušenie medzi virtuálnou a fyzickou časťou mobility je povolené (nie je nutná kontinuita).
- Po absolvovaní mobility obdržíte certifikát zahrňujúci celé obdobie mobility (virtuálna + fyzická časť).
3. Virtuálna mobilita
Upozorňujeme, že v prvom rade je potrebné plánovať fyzickú mobilitu, prípadne zmiešanú mobilitu. V prípadoch, keď nie je možná realizácia fyzickej alebo kombinovanej mobility na zahraničnej inštitúcii, je možné absolvovať virtuálnu mobilitu za nasledovných podmienok:
- Účastník virtuálnej mobility zdržujúci sa v domovskej krajine nemá nárok na individuálnu podporu
- Ekonomická univerzita v Bratislave s Vami v tomto prípade uzatvorí Zmluvu o poskytnutí finančnej podpory s nulovým grantom.
- Ak účastník participuje na virtuálnej mobilite, avšak je v odôvodnených prípadoch fyzicky prítomný v cieľovej krajine, má nárok na individuálnu podporu. Týka sa to ojedinelých prípadov, keď je mobilita obojstranne riadne naplánovaná, no v priebehu cesty účastníka vysoká škola z bezpečnostných dôvodov náhle rozhodne, že bude poskytovať iba dištančné vzdelávanie.
- Po absolvovaní stáže obdržíte certifikát za virtuálnu mobilitu.
Príprava stážového pobytu
Študent si vhodnú firmu a pozíciu na stáž vyhľadáva samostatne. Môže pritom čerpať z ponuky stáží (k dispozícii na vyžiadanie u koordinátora OMM pre študentov nominovaných na mobilitu) a tiež z vlastných informačných zdrojov. V prípade potreby môže požiadať o osobnú konzultáciu koordinátora OMM.
Po obdržaní akceptácie z firmy študent v spolupráci s hostiteľskou inštitúciou vyplní Akceptačný list (tlačivo v časti Dokumenty a formuláre).
- Akceptačný list musí byť na hlavičkovom papieri hosťujúcej organizácie, musí byť opečiatkovaný a podpísaný supervízorom (osobou zodpovednou za dohľad nad študentom).
- Akceptačný list v slovenskom jazyku môže byť použitý v ČR,
- Akceptačný list v angličtine pre ostatné krajiny EU.
Akceptačný list študent nahrá do aplikácie https://www.studyabroad.sk/.
V spolupráci s firmou študent pripraví Learning Agreement for Traineeships (LA-T). V tejto zmluve sa uvádza presný termín stáže, program a úlohy študenta počas stáže, pracovná doba študenta ako aj ďalšie relevantné informácie. Kompletne podpísané vyhotovenie LA-T študent nahrá do aplikácie https://www.studyabroad.sk/ (do časti Agreement (upload)). Koordinátor OMM pripraví na základe zmluvy LA-T a informácii o osobnom bankovom účte študenta (musí byť držiteľom tohto bankového účtu) pre študenta Zmluvu o poskytnutí finančného príspevku.
Zmluva o poskytnutí finančného príspevku sa podpisuje medzi Ekonomickou univerzitou v Bratislave a študentom; akékoľvek zmeny, resp. dodatky k zmluve sú možné len písomne, vo forme dodatku odsúhlaseného obomi zmluvnými stranami.
Žiadny študent nesmie vycestovať na praktickú stáž bez platne podpísanej zmluvy!!!
Podpis finančnej zmluvy musí byť zrealizovaný min. 10 pracovných dní pred vycestovaním (podľa internej smernice).
Študent je povinný zabezpečiť si komplexné cestovné poistenie liečebných nákladov a úrazové poistenie počas celej dĺžky študijného pobytu – nepretržite, bez podmienky návratu napr. po 30 dňoch, 45 dňoch... Cestovné poistenie musí zahŕňať:
- poistenie liečebných nákladov,
- úrazové poistenie počas celej dĺžky praktickej stáže,
- poistenie zodpovednosti za škodu (týka sa škôd spôsobených účastníkmi).
Študent nahrá do aplikácie https://www.studyabroad.sk/ kópiu poistnej zmluvy cestovného poistenia a potvrdenie o zaplatení.
Študenti môžu uzavrieť napríklad komerčné poistenie ERAPO a to balík "ERAPO standard" alebo "ERAPO premium" (ERAPO je špecializované poistenie pre Erasmus+ mobility, určené pre potreby študentov, idúcich na Erasmus+ študijné pobyty a stáže. Zahŕňa potrebné krytie pre všetky typy mobilít a garantuje jeho správnosť. Viac info nájdete na www.erapo.sk).
Ďalej je potrebné nahrať kópiu európskeho preukazu zdravotného poistenia. Platný EPZP poskytuje základný prístup k štátom poskytovanej zdravotnej starostlivosti počas dočasného pobytu v inej krajine EHP. EPZP sa vzťahuje na liečbu, ktorá je medicínsky potrebná až do plánovaného návratu domov. Informácie je možné nájsť na webovej stránke svojho poskytovateľa zdravotného poistenia.
V prípade, že študent absolvuje celú stáž, alebo jej časť v období trvania výučby (alebo „počas semestra“), nahrá do aplikácie https://www.studyabroad.sk/ aj súhlas s uvoľnením zo štúdia. Koordinátor OMM zabezpečí vyplatenie grantového príspevku na osobný účet študenta.
Každý študent - stážista je povinný absolvovať on-line jazykové hodnotenie v cudzom jazyku (OLS) pred mobilitou a na konci mobility. Na základe dosiahnutého výsledku v úvodnom teste môže študent získať prístup do bezplatného OLS online jazykového kurzu. Ak prístup do jazykového kurzu získa, je povinný jazykový kurz realizovať čo najskôr a vyťažiť z neho čo najviac.
Po návrate zo stáže študent doručí na OMM najneskôr do 10 dní po ukončení stáže ( v prípade ak sa s koordinátorom OMM nedohodne inak) nasledovné dokumenty:
- dve originálne vyhotovenia dokumentu Europass Mobility vyplnené a potvrdené firmou, v ktorej absolvoval stáž. Zároveň študent musí nahrať sken tohto dokumentu do aplikácie https://www.studyabroad.sk/,
- dve originálne vyhotovenia výpisu výsledkov práce študenta tzv. Traineeship Certificate. Zároveň študent musí nahrať sken tohto dokumentu do aplikácie https://www.studyabroad.sk/,
- potvrdenie o podaní Správy zo stáže - EU SURVEY. Správu zo stáže študent vypĺňa elektronicky on-line. Koordinátor OMM vopred študenta zaregistruje na portáli pre podávanie správ. Bezprostredne po skončení stáže študentovi príde priamo na osobný e-mail automaticky generovaná výzva na podanie správy zo stáže spolu s prístupovými údajmi..
- Potvrdenie o absolvovaní záverečného on-line jazykového hodnotenia. Každý študent musí po návrate zo stáže Erasmus + absolvovať online jazykový test, Online Linguistic Support (OLS), ktorý vyhodnotí jeho jazykové znalosti. Výzva na vykonanie testu bude študentovi zaslaná prostredníctvom e-mailu automaticky.
Predĺženie Erasmus+ praktickej stáže
V prípade záujmu si študent môže požiadať o predĺženie stáže v dostatočnom časovom predstihu min. 1 mesiac pred plánovaným začiatkom predĺženia stáže koordinátora pre stáže na OMM. O predĺženie stáže môže stážista požiadať, ak má disponibilné tzv. Erasmus+ mesiace. Celková dĺžka stáže nemôže presiahnuť 12 mesiacov na jednom stupni štúdia.
Študent je povinný doložiť dokumentáciu, ktorá je viazaná s predĺžením mobility:
- Dodatok k LA-T (Learning Agreement for Traineeships - Changes during the Mobility) – pôvodný LA-T spolu s vyplneným a podpísaným dodatkom k LA-T študent študent spojí do zip formátu a ako jeden súbor nahrá do časti „Agreement (upload)“ v studyabroad.sk
- Cestovné komerčné poistenie – musí byť platné počas celej dĺžky predĺženej mobility. Kópiu pôvodnej poistnej zmluvy cestovného poistenia spolu s dodatkom/predĺženým cestovným komerčným poistením študent stojí do zip formátu a ako jeden súbor nahrá do studyabroad.sk
- Potvrdenie o zaplatení komerčného cestovného poistenia - študent spojí pôvodné potvrdenie o zaplatení cestovného poistenia spolu s novým potvrdením o zaplatení predĺženého poistenia do zip formátu a nahrá do studyabroad.sk. Poznámka: v prípade, že Vaše pôvodné cestovné poistenie pokrýva celkovú dĺžku predĺženia mobility, nie je potrebné nahrávať dodatky k poisteniu.
- Európsky preukaz zdravotného poistenia
- Súhlas s uvoľnením zo štúdia – študent je povinný spojiť pôvodný súhlas s uvoľnením zo štúdia spolu s novým súhlasom s uvoľnením zo štúdia na celú dĺžku predĺženia stáže do zip formátu a nahrať do studyabroad.sk.
Dokumenty a formuláre
(na vyžiadanie od koordinátora OMM sú k dispozícii aj vo formáte word)
- Erasmus Policy Statement
- Erasmus charta študenta
- Erasmus Charter 2014-2020
- Zoznam povolených hostiteľských krajín
- Sadzby grantových príspevkov
- Európsky preukaz zdravotného poistenia
- Europass - Mobility
- Learning Agreement for traineeships
- Dodatok k Learning Agreement for traineeships
- Traineeships Certificate
- Manuál Erasmus+ praktické stáže
- Akceptačný list v slovenskom jazyku
- Akceptačný list v anglickom jazyku
Otázky a odpovede
1. V akých krajinách môžem absolvovať stáž?
Stáž je možné absolvovať v nasledujúcich krajinách: Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Nemecko, Estónsko, Írsko, Island, Grécko, Španielsko, Francúzsko, Chorvátsko, Taliansko, Cyprus, Lichtenštajnsko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Macedónsko, Maďarsko, Malta, Nórsko, Holandsko, Rakúsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Turecko, Fínsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo.
2. Ako si nájdem prijímajúcu/hostiteľskú organizáciu?
Hostiteľskú organizáciu si môžete hľadať samostatne alebo prostredníctvom univerzitného koordinátora z OMM. V oboch prípadoch je nutné aktívne komunikovať a organizáciami, v ktorých by ste chceli stážovať. Overte si, či konkrétna organizácia prijíma stážistov, kontaktujte HR oddelenie alebo inú kontaktnú osobu uvedenú v ponuke alebo na stránke organizácie. Napíšte stručný e-mail, v ktorom vyjadríte svoj záujem, vysvetlíte motiváciu a uvediete preferencie týkajúce sa náplne práce, termínu a dĺžky stáže. Nezabudnite pripojiť štrukturovaný životopis. Nenechajte sa odradiť v prípade, že na Váš email nedostanete odpoveď alebo odpoveď bude zamietavá. Pri hľadaní môžete sledovať rôzne internetové databázy so stážistickými ponukami.
Ak by sa Vám dlhšie nedarilo nájsť hostiteľskú organizáciu, dohodnite si konzultáciu s koordinátorom z OMM.
3. Aký je deadline na prihlasovanie?
Sledujte všetky dostupné informačné kanály (oznamy pre študentov na www.euba.sk, fakultné webstránky, FB, vývesky...). Aktuálne informácie sa pravidelne zverejňujú. Zvyčajne býva deadline na prihlasovanie počas mesiaca október v danom akademickom roku.
4. Môžem ísť na stáž opakovane?
Áno, na stáž môžete ísť aj opakovane. V zmysle pravidiel programu Erasmus+ má študent na každom stupni štúdia (Bc., Ing., Phd) k dispozícii 12 tzv. Erasmus mesiacov. Tieto mesiace je možné využiť na ľubovoľnú kombináciu študijného pobytu, študentskej stáže alebo absolventskej stáže.
5. Je nejaký deadline, dokedy si musím nájsť prijímajúcu organizáciu?
O deadline Vás bude informovať koordinátor z OMM. Zvyčajne by ste mali mať dohodnutú prijímajúcu organizáciu minimálne mesiac pred začiatkom stáže, aby bolo dostatok času na prípravu zmluvnej dokumentácie a ostatných organizačných náležitostí.
6. Môžem sa o stáž ešte uchádzať, ak som nestihol podať prihlášku včas?
Áno, zvyčajne je možné podať prihlášku aj dodatočne, ale už iba ako náhradník. Ak sa uvoľnia disponibilné finančné prostriedky na realizáciu Vašej stáže, koordinátor z omm Vás bude proaktívne kontaktovať.
7. Aká je minimálna a maximálna dĺžka stáže?
Minimálna dĺžka stáže je 2 mesiace a maximálna dĺžka je 12 mesiacov. Konečná dĺžka stáže však závisí od toho, či ste na danom stupni štúdia už absolvovali iný druh Erasmus+ mobility.
8. Na aké obdobie stáže môžem získať finančný príspevok z programu Erasmus+?
Grantový príspevok na stáž môžete získať maximálne na obdobie 4 mesiacov. Ak by stáž trvala dlhšie, obdobie stáže presahujúce 4 mesiace by muselo byť vykázané ako obdobie s nulovým grantovým príspevkom.
9. Aký vysoký je finančný príspevok a ako ho získam?
Sadzby finančného príspevku sú stanovené Európskou komisiou a sú zverejnené na www.euba.sk v časti medzinárodné vzťahy/ Erasmus+ praktické stáže.
Výška finančného príspevku závisí od krajiny, v ktorej sa stáž uskutoční a od dĺžky trvania stáže. Presnú výšku upravuje Zmluva o poskytnutí finančného príspevku medzi EU v Bratislave a študentom.
Finančný príspevok na Erasmus+ stáž Vám zašleme na bankový účet pred začiatkom stáže pod podmienkou, že máte kompletnú zmluvnú dokumentáciu.
10. Môžem ísť cez program Erasmus+ na platenú stáž?
Áno. Ak Vám prijímajúca organizácia poskytne finančnú odmenu alebo iný benefit, je to výhoda pre Vás a neovplyvňuje to výšku Erasmus+ finančného príspevku.
11. Aké dokumenty a náležitosti je potrebné vyplniť pred, počas a po skončení stáže?
Pred stážou:
- Prihláška, Learning Agreement for Traineeship, Žiadosť o uvoľnenie zo štúdia (ak je stáž plánovaná na obdobie výučby), Zmluva o poskytnutí fin. príspevku (pripravuje univerzitný koordinátor), Poistná zmluva, Európsky preukaz zdravotného poistenia, úvodné online jazykové hodnotenie
Počas stáže:
- Sledovať si mailovú adresu a inštrukcie koordinátora z OMM. V prípade akýchkoľvek komplikácií počas stáže, kontaktujte koordinátora z OMM a postupujte podľa jeho inštrukcií.
- Ak Vám bola pridelená licencia na bezplatný online jazykový kurz, je potrebné ho počas stáže absolvovať.
Po stáži:
- Traineeship certificate, Europass Mobility, online záverečná správa zo stáže v aplikácii Mobility Tool, záverečné online jazykové hodnotenie
12. Je potrebné dokladovať vyúčtovanie k ceste a ubytovaniu (letenky, lístky na autobus, fakúra...)?
Nie je to potrebné.
13. Kedy môžem podpísať zmluvu o poskytnutí finančného príspevku?
Zmluvu o poskytnutí finančného príspevku pre Vás pripraví koordinátor z OMM a môžete ju podpísať hneď, ako si skompletizujete Learning Agreement for Traineeships. Zmluvu je možné podpísať osobne na OMM, v kancelárii A3.16 alebo Vám ju môže koordinátor zaslať na podpis e-mailom. Termín podpisu zmluvy na OMM si vopred dohodnite s koordinátorom.
Zmluva o poskytnutí finančného príspevku musí byť podpísaná pred začiatkom stáže.
14. Aké komerčné poistenie potrebujem?
Počas celého obdobia stáže musíte mať platné komplexné poistenie, ktoré musí zahŕňať minimálne liečebné poistenie, úrazové poistenie a poistenie zodpovednosti za škodu.
Okrem komerčného poistenia musíte mať platný Európsky preukaz zdravotného poistenia.
15. Môžem Vás kontaktovať aj počas stáže?
Samozrejme, v prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností sme Vám k dispozícií.
16. Môžem dodatočne požiadať o predĺženie stáže?
O predĺženie stáže môžete požiadať, ak máte disponibilné tzv. Erasmus+ mesiace. Výška finančného príspevku na dodatočné obdobie závisí od disponibilných finančných zdrojov univerzity.
17. Ako postupovať v prípade problémov počas stáže?
V prípade akýchkoľvek problémov počas stáže bezodkladne kontaktujte koordinátora z OMM a požiadajte ho o radu.
18. Ako mám postupovať, ak sa rozhodnem stáž ukončiť predčasne?
Bezodkladne kontaktujte koordinátora z OMM a vysvetlite dôvody, prečo chcete stáž predčasne ukončiť. Koordinátor Vašu situáciu posúdi a navrhne ďalší postup.
Minimálna dĺžka stáže 2 mesiace musí byť dodržaná. Prerušenie stáže pred uplynutím 2 mesiacov je možné len z dôvodu vyššej moci. O výške fin. príspevku, ktorú bude potrebné vrátiť, Vás bude informovať koordinátor.z OMM.
19. Kto mi pomôže nájsť si ubytovanie?
Ubytovanie si hľadajú študenti samostatne. V prípade potreby neváhajte požiadať o pomoc prijímajúcu organizáciu.
Kontakty

LIPOVSKÁ, Veronika, Mgr.
koordinátorka pre stáže a učiteľské a zamestnanecké mobility
A3.16 +421 2 6729 5194 veronika.lipovska@euba.skOnline konzultačné hodiny:
Utorok od 9:00 - 11:00
Streda od 13:00 - 15:00
Kód na prihlásenie do platformy MS TEAMS: 760azb5