EU v Bratislave podporuje vysielanie pedagogických aj nepedagogických zamestnancov za účelom prednáškových pobytov alebo s cieľom rozvíjať odbornú spoluprácu v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu. Účastníci mobilít môžu na tento účel využívať financovanie z rozpočtu programu Erasmus+, CEEPUS, Národného štipendijného programu, rôznych nadácií, grantových schém a pod.
Všeobecné informácie
Program ERASMUS+ umožňuje pedagogickým zamestnancom realizovať krátkodobé prednáškové pobyty na partnerských univerzitách v zahraničí. Program podporuje výmenu odborných znalostí a skúseností, zároveň prispieva k zvyšovaniu kvality edukačnej a výskumnej praxe na univerzitách.
Program ERASMUS+ umožňuje profesionálny rozvoj nepedagogickým zamestnancov univerzity realizáciou krátkodobých pobytov na partnerských vysokoškolských inštitúciách a podnikoch v zahraničí. Podporuje získavanie a výmenu pracovných skúseností.
Mobility s cieľom výučby/školenia sa môže zúčastniť riadny zamestnanec EU v Bratislave, ktorý:
- je občanom Slovenskej republiky, alebo krajiny Európskeho spoločenstva, alebo ostatných krajín, ktoré participujú v programe;
- je občanom inej krajiny a v prípade, že mobilitu nebude realizovať v krajine, v ktorej má štátnu príslušnosť a je riadne zamestnaný na EU v Bratislave.
Mobility v programe Erasmus+ sa realizujú na základe tzv. kľúčových akcií. Kľúčová akcia KA131 Mobilita jednotlivcov medzi členskými krajinami EÚ, tretími krajinami pridruženými k programu ponúka možnosť vycestovať na mobilitu do krajín: Dánsko, Fínsko, Island, Írsko, Luxembursko, Švédsko, Lichtenštajnsko, Nórsko, Rakúsko, Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Grécko, Španielsko, Cyprus, Holandsko, Malta, Portugalsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Severné Macedónsko, Turecko, Srbsko.
Mobility pedagogických a nepedagogických zamestnancov sa uskutočňujú na základe medziinštitucionálnych dohôd medzi partnerskými vysokoškolskými inštitúciami, ktoré majú pridelenú Erasmus+ chartu (ECHE). Zoznam univerzít, na ktorých je možné realizovať mobilitu, je zverejnený TU. Mobility za účelom školenia je možné vycestovať aj na univerzitu/inštitúciu, s ktorou EU v Bratislave nemá podpísanú Erasmus+ dohodu.
Účasť na konferenciách nie je povolená!
Celková dĺžka mobility nesmie trvať dlhšie ako 2 mesiace, pričom minimálny počet dní na mobilitu je stanovený na 2 po sebe nasledujúce dni.
Zamestnanec musí na prijímajúcej VŠ v rámci učiteľskej mobility odučiť minimálne 8 hodín za jeden pracovný týždeň (resp. za akékoľvek kratšie trvanie mobility). Ak mobilita trvá dlhšie ako jeden týždeň, minimálny počet hodín výučby za nedokončený týždeň by mal byť pomerný k trvaniu tohto nedokončeného týždňa. Ak je mobilita zamestnanca kombináciou výučby a školenia v rámci jedného pobytu, toto minimum odučených hodín sa skracuje na 4 hodiny za týždeň (resp. za akékoľvek kratšie trvanie mobility).
Zmena partnerskej inštitúcie je možná len na základe žiadosti adresovanej prorektorovi pre medzinárodné vzťahy. V žiadosti účastník uvedie relevantné dôvody, prečo bolo potrebné zmeniť partnerskú inštitúciu, pričom prijímajúca inštitúcia musí byť jednou z Erasmus+ partnerských inštitúcií EU v Bratislave. Mobility za účelom školenia mimo partnerských inštitúcií je možné absolvovať len výnimočne, a to v odôvodnených prípadoch.
Prerušenie pracovnej cesty za účelom mobility je možné len na konci zahraničnej pracovnej cesty, po posúdení referentom/tke ZPC.
Spôsob financovania mobilít
Spôsob financovania mobilít platné po 12. 6. 2020
Dňa 12. 6. 2020 vstúpila do platnosti nóta Európskej komisie, ktorá upravuje niektoré aspekty realizácie virtuálnych a zmiešaných mobilít v rámci programu Erasmus+ v nasledujúcom období.
1. Fyzická mobilita
Na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR, ktoré vstúpilo do platnosti 10. 6. 2020 a stanovuje tzv. „bezpečné krajiny“, ako aj komunikácie s MŠVVaŠ SR, je možné realizovať zamestnanecké mobility. Naďalej odporúčame riadiť sa opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia. Zároveň Vás upozorňujeme na pretrvávajúcu nevyhnutnosť sledovať aktuálny vývoj situácie:
- vývoj epidemiologickej situácie na stránkach Úradu verejného zdravotníctva SR (http://www.uvzsr.sk/), vrátane aktualizácie zoznamu „bezpečných krajín“; - obmedzenia na hraniciach a podmienky vstupu do krajín na stránkach Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (https://www.mzv.sk/cestovanie-a-konzularne-info) a (https://korona.gov.sk/karantenne-opatrenia/#zbk )
- naďalej dodržiavať odporúčané bezpečnostné a hygienické opatrenia.
2. Kombinovaná mobilita (virtuálna + fyzická mobilita)
V prípade, ak nie je umožnené v akademickom roku 2022/2023 absolvovať fyzickú mobilitu na zahraničnej inštitúcii, odporúčame plánovať/realizovať kombinovanú mobilitu (kombinácia virtuálnej mobility na začiatku a následnej fyzickej mobility). V takomto prípade platia nasledovné pravidlá:
- Účastník mobility nemá nárok na grant za virtuálnu časť mobility.
- Účastník mobility má nárok na grant za fyzickú časť mobility, ktoré platia pre danú výzvu z ktorej je účastník na mobilitu vysielaný. Pri fyzickej časti mobility je nutné dodržať minimálne obdobie trvania mobility v rozsahu 2 dní.
- Prerušenie medzi virtuálnou a fyzickou časťou mobility je povolené (nie je nutná kontinuita).
- Po absolvovaní mobility účastník obdrží certifikát zahrňujúci celé obdobie mobility (virtuálna + fyzická časť).
3. Virtuálna mobilita
Upozorňujeme, že v prvom rade je potrebné plánovať fyzickú mobilitu, prípadne zmiešanú mobilitu. V prípadoch, keď nie je možná realizácia fyzickej alebo kombinovanej mobility na zahraničnej inštitúcii, je možné absolvovať virtuálnu mobilitu za nasledovných podmienok:
- Účastník virtuálnej mobility zdržujúci sa v domovskej krajine nemá nárok na individuálnu podporu, v prípade zamestnancov a účastníkov mobilít KA171 ani na cestovný grant.
- VŠ uzatvorí s takýmito účastníkmi Zmluvu o poskytnutí finančnej podpory s nulovým grantom.
- Ak účastník participuje na virtuálnej mobilite, avšak je v odôvodnených prípadoch fyzicky prítomný v cieľovej krajine, má nárok na individuálnu podporu, v prípade zamestnancov a účastníkov mobilít KA171 aj na cestovný grant. Týka sa to ojedinelých prípadov, keď je mobilita obojstranne riadne naplánovaná, no v priebehu cesty účastníka vysoká škola z bezpečnostných dôvodov náhle rozhodne, že bude poskytovať iba dištančné vzdelávanie.
- Po absolvovaní mobility účastník obdrží certifikát za virtuálnu mobilitu.
Prihlasovanie a výber
Fakulta zverejní výzvu na podávanie prihlášok spolu s podmienkami na zaradenie do výberového konania. Na zaradenie do výberového konania si učiteľ/zamestnanec založí prihlášku v systému StudyAbroad.
Učitelia/zamestnanci sú vybraní fakultou/pracoviskom na základe jasne definovaného prínosu mobility pre vysielajúce pracovisko i samotnú univerzitu.
Fakultný koordinátor doručí na CMV formou nominačnej listiny zoznam nominovaných učiteľov/zamestnancov a náhradníkov spolu s vytlačenou a podpísanou prihláškou na mobilitu. Koordinátor CMV po skontrolovaní údajov nadviaže elektronickú komunikáciu s uchádzačom za účelom postúpenia nevyhnutných organizačných pokynov spojených s prípravou a realizáciou mobility.
Výber uchádzačov z mimofakultných pracovísk sa realizuje na Centre medzinárodných vzťahov (CMV). Zápisnica z výberového konania sa následne zverejní na www.euba.sk. Všetci kandidáti sú o výsledku výberového konania informovaní písomne (e-mailom). Úspešní kandidáti sú koordinátorom z CMV informovaní o spôsobe prípravy záväznej dokumentácie potrebnej k úspešnej realizácii mobility. Náhradníci majú možnosť vycestovať s tzv. nulovým grantovým príspevkom. V prípade disponibilných rozpočtových prostriedkov ich koordinátor z CMV bude proaktívne informovať o možnosti vycestovať na mobilitu s nárokom na grantový príspevok.
https://euba.sk/medzinarodne-vztahy/odchadzajuci-zamestnanci/erasmus-v-eu#check-list-na-zpc-erasmus-v-eu
Financovanie mobility
Zamestnancovi prináleží finančná podpora z prostriedkov programu Erasmus+, ktorá sa skladá z individuálnej podpory (pobytové náklady - stravné, ubytovanie, poistenie) a z príspevku na cestovné náklady. Ak je to relevantné, je možné do výpočtu individuálnej podpory zahrnúť aj jeden deň cesty pred aktivitou a jeden deň cesty po ukončení vzdelávacej aktivity.
Zelené cestovanie je ekologická forma cestovania. Medzi takéto formy cestovania patrí cesta autobusom, vlakom, zdieľaným autom tzv. car-pooling (min. 2 zamestnanci, nie rodinní príslušníci). Individuálna podpora na cestovné náklady pri zelenom cestovaní sa udeľuje na základe čestného vyhlásenia, ktoré zamestnanec vyplní pred odchodom na mobilitu. Vyplnené a podpísané čestné vyhlásenie o zelenom cestovaní zamestnanec odovzdá koordinátorovi CMV pred podpisom finančnej zmluvy. Po skončení mobility je zamestnanec povinný odovzdať cestovné lístky, prípadne potvrdenie o zaplatení za pohonné látky referentovi/tke ZPC.
Výška finančnej podpory na mobilitu je určená vynásobením počtu dní mobility stanovených vo finančnej zmluve a sadzbou na individuálnu podporu platnú na deň pre prijímajúcu krajinu a pripočítaním príspevku na cestu.
Finančná podpora nesmie byť použitá na pokrytie podobných nákladov už financovaných z fondov Európskej únie.
Finančnú podporu alebo jej časť musí účastník vrátiť, ak nesplní podmienky zmluvy (napr. predčasný návrat z mobility; nedodržaná minimálna programom predpísaná dĺžka mobility; nepredloženie podporných dokumentov; nepodanie záverečnej on-line správy z mobility a pod.).
Grant „príspevok na cestu“ slúži na úhradu cestovných nákladov.
Po predložení príslušných dokumentov v stanovenom termíne a po podpise finančnej zmluvy, bude finančný grant na ZPC zaslaný na účet vybraného uchádzača.
Cestovné náklady do/z miesta určenia sú hradené z prostriedkov programu Erasmus+. Podpora na cestovné. Rozdiel v cestovnom sa dopláca z mimodotačných zdrojov.
I. VYSOKOŠKOLSKÉ VZDELÁVANIE (Mobilita jednotlivcov medzi členskými krajinami EÚ, tretími krajinami pridruženými k programu)
1. Podpora na cestovné náklady
Mobilita zamestnancov VŠ
1.1 Podpora na cestovné náklady
Vzdialenostné pásma | Štandardné cestovné suma | Zelené cestovné - suma |
---|---|---|
medzi 10 a 99 km: | 23 EUR na účastníka | |
medzi 100 a 499 km: | 180 EUR na účastníka | 210 EUR na účastníka |
medzi 500 a 1999 km: | 275 EUR na účastníka | 320 EUR na účastníka |
medzi 2000 a 2999 km: | 360 EUR na účastníka | 410 EUR na účastníka |
medzi 3000 a 3999 km: | 530 EUR na účastníka | 610 EUR na účastníka |
medzi 4000 a 7999 km: | 820 EUR na účastníka | |
8000 km alebo viac: | 1500 EUR na účastníka |
Zdroj: SAAIC - Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu / Verzia: 2023
Poznámka: „Vzdialenostné pásmo“ predstavuje vzdialenosť medzi miestom pôvodu a miestom konania, kedy „suma“ zahŕňa príspevok na obe cesty, na a z miesta konania.
1.1.1 Mechanizmus uhrádzania rozdielu v cestovných nákladoch
Vzdialenostné pásma | Úhrada rozdielu do |
---|---|
medzi 10 a 99 km: | 10 EUR |
medzi 100 a 499 km: | 40 EUR |
medzi 500 a 1999 km: | 100 EUR |
medzi 2000 a 2999 km: | 140 EUR |
medzi 3000 a 3999 km: | 180 EUR |
medzi 4000 a 7999 km: | 220 EUR |
8000 km alebo viac: | 240 EUR |
1.1.2. Podpora na cestovné náklady
Cestovné vzdialenosti | Zelené cestovanie – suma | Iné ako zelené cestovanie – suma |
---|---|---|
od 10 km do 99 km: | 56 EUR | 28 EUR |
od 100 km do 499 km: | 285 EUR | 211 EUR |
od 500 km do 1 999 km: | 417 EUR | 309 EUR |
od 2 000 km do 2 999 km: | 535 EUR | 395 EUR |
od 3 000 km do 3 999 km: | 785 EUR | 580 EUR |
od 4 000 km do 7 999 km: | 1 188 EUR | 1 188 EUR |
8 000 km alebo viac: | 1 735 EUR | 1 735 EUR |
Zdroj: SAAIC - Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu / Verzia: 2024
Poznámka: „Vzdialenostné pásmo“ predstavuje vzdialenosť medzi miestom pôvodu a miestom konania, kedy „suma“ zahŕňa príspevok na obe cesty, na a z miesta konania.
2. Individuálna podpora
Mobilita zamestnancov VŠ
1.2.1. Individuálna podpora
Prijímajúca krajina | Suma na deň |
---|---|
Dánsko, Fínsko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Luxembursko, Nórsko, Švédsko, tretie krajiny nepridružené k programu z regiónu 14 | 180 EUR |
Belgicko, Cyprus, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko, Taliansko, tretie krajiny nepridružené k programu z regiónu 13 | 160 EUR |
Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Severné Macedónsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Turecko | 140 EUR |
Zdroj: SAAIC - Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu / Verzia: 2023
Tieto sadzby stanovené národnou agentúrou sú nemenné pre celý mobilitný projekt.
Suma na deň sa vypočíta nasledujúcim spôsobom:
do 14. dňa aktivity: suma na deň na účastníka, ako je uvedené v tabuľke vyššie +
od 15. do 60. dňa aktivity: 70 % zo sumy na deň na účastníka, ako je uvedené v tabuľke vyššie.
Dni na cestu: zamestnancom môžu byť pridelené max. dva dni individuálnej podpory na dni na cestu. V prípade, že zamestnanci použijú pri preprave na mobilitu udržateľnejšie cestovné prostriedky, môžu im byť pridelené ďalšie max. 4 dni individuálnej podpory na dni na cestu.
1.2.2. Individuálna podpora
Prijímajúca krajina | Suma na deň |
---|---|
Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Luxembursko, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Švédsko, Talianskotretie krajiny nepridružené k programu z regiónov 1 – 14 | 190 EUR |
Cyprus, Česká republika, Estónsko, Grécko, Lotyšsko, Malta, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko | 170 EUR |
Bulharsko, Chorvátsko, Litva, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Severné Macedónsko, Srbsko, Turecko | 148 EUR |
Zdroj: SAAIC - Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu / Verzia: 2024
Zelené cestovanie
Zelené cestovanie je ekologická forma cestovania. Medzi takéto formy cestovania patrí cesta autobusom, vlakom, zdieľaným autom tzv. car-pooling (min. 2 zamestnanci, nie rodinní príslušníci). Individuálna podpora na cestovné náklady pri zelenom cestovaní sa udeľuje na základe čestného vyhlásenia (viď Dokumenty a formuláre), ktoré zamestnanec vyplní pred odchodom na mobilitu. Vyplnené a podpísané čestné vyhlásenie o zelenom cestovaní zamestnanec odovzdá koordinátorovi CMV pred podpisom finančnej zmluvy. Po skončení mobility je zamestnanec povinný odovzdať cestovné lístky, prípadne potvrdenie o zaplatení za pohonné látky referentovi/tke ZPC.
Individuálna podpora - reálne náklady
Individuálna podpora – reálne náklady (špeciálny grant) je poskytnutá vo forme reálnych nákladov. Je určená na pokrytie dodatočných nákladov, ktoré vzniknú účastníkom s nedostatkom príležitostí v súvislosti s mobilitou. Tieto náklady sú konkrétne určené na úhradu mimoriadnej finančnej podpory požadovanej pre účastníkov s fyzickým, mentálnym alebo zdravotným postihnutím na umožnenie ich účasti na mobilite, ako aj pri prípravných návštevách a pre sprevádzajúce osoby.
Príklady reálnych nákladov:
- príspevok na prepravu (napr. prenájom špeciálneho motorového vozidla, ak je daná osoba odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, prípadne je takáto preprava zabezpečovaná oprávnenou osobou/obcou/poskytovateľom sociálnych služieb), do/z, ako aj na mieste (napr. ak daná osoba nie je schopná používať verejnú hromadnú dopravu, a to či už z dôvodu fyzických alebo psychických obmedzení);
- príspevok v prípade, ak účastník mobility potrebuje asistenciu alebo opatrovanie (napr. náhrada pre fyzickú osobu, ktorá vykonáva osobnú asistenciu na základe písomnej zmluvy alebo pre rodinného člena v prípade opatrovania);
- príspevok na cestu a ubytovanie pre sprevádzajúcu osobu;
- lekárske procedúry;
- materiálová podpora účastníkov – špeciálne didaktické pomôcky, špeciálne zdravotnícke potreby atď.
Účastník je povinný vyplniť Prihlášku pre účastníka mobility so špeciálnymi potrebami, ktorú si vyžiada od koordinátora CMV. K prihláške je potrebné priložiť preukaz ZŤP (fotokópiu) a akceptačný list hostiteľskej univerzity, že je oboznámená so zdravotným znevýhodnením alebo špeciálnou potrebou účastníka mobility.
Účastník mobility, ktorý získa špeciálny grant, je povinný tento grant vyúčtovať na základe reálnych nákladov. Po návrate z mobility musí predložiť koordinátorovi CMV všetky doklady k vyúčtovaniu špeciálneho Erasmus+ grantu (napr. letenku sprevádzajúcej osoby, faktúru za špeciálnu prepravu/ubytovanie atď.), ktorý žiadateľovi poskytla vysoká škola. V prípade, že výška grantu, ktorú zamestnanec obdrží je vyššia ako reálne náklady, alikvotnú čiastku špeciálneho grantu je zamestnanec povinný vrátiť.
Proces prípravy a administrácie mobility
- Po zverejnení výzvy na prihlasovanie na fakultných stránkach EU v Bratislave si záujemcovia o mobilitu Erasmus+ KA131 vyplnia prihlášku. Tú si vytlačia, podpíšu a doručia fakultnému koordinátorovi programu Erasmus+ (prodekan pre medzinárodné vzťahy) alebo koordinátorovi na CMV (v prípade nepedagogických pracovníkov z mimofakultných pracovísk).
- Fakultný koordinátor/výberová komisia CMV na základe vopred určených výberových kritérií uskutoční výber pracovníkov na mobilitu, pripraví nominačnú listinu a doručí ju koordinátorovi pre mobility na CMV.
- Pracovníci nominovaní na učiteľskú/zamestnaneckú mobilitu si v spolupráci s hostiteľskou VŠ/inštitúciou dohodnú Mobility Agreement – Pracovný plán a jeho kompletné vyhotovenie doručia na podpis na CMV.
- Podpísaný dokument všetkými troma stranami nominovaný pracovník elektronicky nahrá do systému StudyAbroad do časti Mobility Agreement (upload).
- V prípade odchádzajúcich zamestnaneckých mobilít Erasmus+ KA131 (v rámci EÚ) dostanú účastníci pred odchodom do zahraničia finančné prostriedky na cestovné náklady podľa podmienok a sadzieb na základe vzdialenostnej kalkulačky programu Erasmus+. Vzdialenosť bude rátaná z miesta odchodu, t. j. za miesto odchodu sa považuje miesto, kde sídli vysielajúca organizácia a za miesto konania sa považuje miesto, kde sídli prijímajúca organizácia. Jednotkový náklad pre vzdialenostné pásmo predstavuje výšku grantu pre spiatočnú cestu medzi miestom odchodu a miestom príchodu.
- Minimálne 10 dní pred nástupom na mobilitu podpisuje zamestnanec Erasmus+ Dohodu o grante. K podpisu zmluvy je potrebné priložiť fotokópiu Príkazu na ZPC, fotokópiu Európskeho preukazu poistenca (platného počas celej dĺžky mobility), kópiu zmluvy o cestovnom poistení, potvrdenie o úhrade cestovného poistenia, čestné vyhlásenie k zelenému cestovaniu (v prípade, že účastník využije formu dopravy zeleného cestovania). Zmluva nadobúda platnosť a účinnosť dňom jej podpisu poslednou z oboch zmluvných strán. Do 30 kalendárnych dní od podpísania zmluvy oboma stranami a najneskôr do začiatku mobility budú účastníkovi mobility poskytnuté finančné prostriedky vo výške 100% sumy stanovenej podľa zmluvy. Jeden originál podpísanej zmluvy obdrží zamestnanec.
- Zamestnanec si založí cestovný príkaz v internom systéme na stránke sk v sekcii “zamestnanci“ - “zamestnanecký portál ESS“ - https://ess.iedu.sk/irj/portal.
- Po elektronickom schválení oprávnenou osobou požiada zamestnanec svojho administrátora (p. sekretárku) o úpravu príkazu a vytlačenie “Príkazu na ZPC“.
- Zamestnanec postúpi tlačivo “Príkaz na ZPC“ na písomné schválenie oprávnenými osobami fakulty a p. rektorovi.
- Podpísaný „Príkaz na ZPC“ spolu s kópiou zmluvy o cestovnom poistení na celú dĺžku pobytu (minimálne úrazové poistenie, poistenie liečebných nákladov a poistenie zodpovednosti za škodu) vrátane potvrdenia o úhrade, zamestnanec doručí referentovi/tke ZPC na CMV. Účastník mobility je povinný disponovať platným Európskym preukazom poistenca po celú dĺžku trvania mobility (fotokópiu preukazu prikladá k Príkazu na ZPC). V prípade, že zamestnanec využije formu zeleného cestovania, je povinný vyplniť a podpísať čestné vyhlásenie o zelenom cestovaní a odovzdať ho koordinátorovi CMV pred podpisom finančnej zmluvy (najneskôr 10 pracovných dní vopred pred vycestovaním).
- Letenky si účastníci mobility zabezpečujú samostatne priamo u leteckého dopravcu podľa 1 ods. 12 písm. w)[1]zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení platnom a účinnom ku dňu podpisu tohto usmernenia.
1 Charterové lety sa nepovažujú za pravidelnú leteckú dopravu, t. j. tieto je potrebné vysúťažiť. - EU v Bratislave odporúča, aby si účastníci ZPC uhradili aj poistenie storna v prípade vis major, či iných nepredvídateľných situáciách, kedy nie je možné na ZPC nastúpiť.
- Podľa § 10a ods. 1 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, poskytne EU v Bratislave náhradu v rozsahu a vo výške rozdielu medzi nárokom podľa tohto zákona a náhradou poskytovanou podľa programu Erasmus+. V prípade, ak skutočné výdavky na cestovné náklady budú vyššie ako príspevok podľa vzdialenostného pásma, rozdiel bude cestujúcemu uhradený vo vyúčtovaní ZPC v zmysle sadzieb uvedených v prílohe v Dodatku č. 1 Opatrenia rektora č.1/2022.
- Na záver pobytu si dá účastník mobility v hostiteľskej inštitúcii potvrdiť absolvovanie mobility Confirmation Letter (termín aj aktivity). Potvrdenie o absolvovaní mobility - Confirmation Letter originál potvrdenia doručí pracovník bezodkladne po návrate koordinátorovi CMV, spolu s podrobnou správou zo ZPC.
- Po návrate urobí účastník mobility v zamestnaneckom portáli ESS vyúčtovanie ZPC a na CMV predloží vyúčtovanie ZPC podpísané oprávnenými osobami spolu s uznateľnými daňovými dokladmi.
- Po návrate účastník mobility v on-line systéme Beneficiary Module vyplní správu z mobility EU Survey (výzvu na podanie správy systém generuje a zasiela na mailovú adresu účastníka mobility automaticky).
- Prerušenie pracovnej cesty za účelom mobility je možné len na konci zahraničnej pracovnej cesty, po posúdení zamestnancom CMV referentom/tkou pre ZPC.
- Zmena partnerskej inštitúcie je možná len na základe žiadosti adresovanej prorektorovi pre medzinárodné vzťahy. V žiadosti účastník uvedie relevantné dôvody, prečo bolo potrebné zmeniť partnerskú inštitúciu, pričom prijímajúca inštitúcia musí byť jednou z Erasmus+ partnerských inštitúcií EU v Bratislave.
Check-list na zahraničné pracovné cesty Erasmus+ v EÚ
- PRED ODCHODOM na mobilitu
V prípade mobility realizovanej v rámci programu Erasmus+ KA131 si zamestnanec postupuje podľa https://euba.sk/medzinarodne-vztahy/odchadzajuci-zamestnanci/erasmus-v-eu#prihlasovanie-a-vyber
Po nominácií a schválení mobility v systéme StudyAbroad zamestnanec vypracuje „Mobility Agreement – Pracovný plán“. Pracovný plán vytlačí, podpíše a zašle na podpis na Centrum medzinárodných vzťahov (CMV). Mgr. Darnadiová a koodinátor CMV podpíšu daný dokument za vysielajúcu organizáciu. Následne ho zamestnanec odošle hosťujúcej inštitúcii na podpis. Podpísaný dokument „Mobility Agreement – Pracovný plán“ všetkými troma stranami zamestnanec nahrá do systému StudyAbroad.
- PRÍKAZ NA CESTU
Zamestnanec si založí cestovný príkaz v internom systéme na stránke www.euba.sk v sekcii „zamestnanci - zamestnanecký portál ESS“ - https://ess.iedu.sk/irj/portal .
Pre založenie ZPC na mobilitu Erasmus+ nie je nutné zadávať 5 kombináciu nakoľko mobilita je vyplácaná ako paušálne výdavky. Danú 5 kombináciu p. rektora (priradenie nákladov – zmena priradenia nákladov) - Náklad. stredisko 190999, ŠPP O-13-190/0001-00, Finanč. stredisko 190999, Fond 46, Funk. oblasť 09413, Finanč. položka 631002 použijete pri vyúčtovaní ZPC.
Po elektronickom schválení oprávnenou osobou požiada zamestnanec svojho administrátora (p. sekretárku) o úpravu príkazu a vytlačenie „Príkazu na ZPC“.
Zamestnanec postúpi tlačivo „Príkaz na ZPC“ na písomné schválenie oprávnenými osobami fakulty a p. rektorovi.
Podpísaný „Príkaz na ZPC“ spolu s kópiou zmluvy o cestovnom poistení na celú dĺžku pobytu (minimálne úrazové poistenie, poistenie liečebných nákladov a poistenie zodpovednosti za škodu) vrátane potvrdenia o úhrade, zamestnanec doručí referentovi/tke ZPC na CMV.
Účastník mobility je povinný disponovať platným Európskym preukazom poistenca po celú dĺžku trvania mobility (fotokópiu preukazu prikladá k Príkazu na ZPC). V prípade, že zamestnanec využije formu zeleného cestovania, je povinný vyplniť a podpísať čestné vyhlásenie o zelenom cestovaní (viď Dokumenty a formuláre) a odovzdať ho koordinátorovi CMV pred podpisom finančnej zmluvy, najneskôr 10 pracovných dní vopred pred vycestovaním.
V prípade odchádzajúcich zamestnaneckých mobilít Erasmus+ KA131 (v rámci EÚ) dostanú účastníci pred odchodom do zahraničia finančné prostriedky na cestovné náklady podľa podmienok a sadzieb na základe vzdialenostnej kalkulačky programu Erasmus+. Vzdialenosť bude rátaná z miesta odchodu, t. j. za miesto odchodu sa považuje miesto, kde sídli vysielajúca organizácia a za miesto konania sa považuje miesto, kde sídli prijímajúca organizácia. Ak príjemca uvedie iné miesto odchodu alebo konania, je povinný to náležite odôvodniť. Jednotkový náklad pre vzdialenostné pásmo predstavuje výšku grantu pre spiatočnú cestu medzi miestom odchodu a miestom príchodu.
Letenky si budú účastníci mobility zabezpečovať samostatne priamo u leteckého dopravcu podľa § 1 ods. 12 písm. w)[1] zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení platnom a účinnom ku dňu podpisu týchto pokynov.
EU v Bratislave odporúča, aby si účastníci ZPC uhradili aj poistenie storna v prípade vis major, či iných nepredvídateľných situáciách, kedy nie je možné na ZPC nastúpiť.
Individuálna podpora a príspevok na cestovné náklady bude všetkým účastníkom poskytnutá pred nástupom na mobilitu, a to vo výške 100% celkovej podpory. Príkaz na zahraničnú pracovnú cestu je nutné predložiť na CMV minimálne 10 pracovných dní pred realizáciou pracovnej cesty. Všetky finančné prostriedky budú účastníkom poukázané prevodom na bankový účet, ktorého je účastník mobility vlastníkom.
- PODPIS FINANČNEJ ZMLUVY
Zamestnanec podpisuje Zmluvu o poskytnutí finančnej podpory na mobilitu minimálne do 10 pracovných dní pred nástupom na mobilitu s koordinátorom pre učiteľské a zamestnanecké mobility. K podpisu finančnej zmluvy je potrebné priložiť fotokópiu Príkazu na ZPC, fotokópiu Európskeho preukazu poistenca (platného počas celej dĺžky mobility) kópiu zmluvy o cestovnom poistení, potvrdenie o úhrade cestovného poistenia, čestné vyhlásenie k zelenému cestovaniu (v prípade, že účastník využije formu dopravy zeleného cestovania). Jeden originál podpísanej zmluvy obdrží zamestnanec.
- VYÚČTOVANIE PRACOVNEJ CESTY
Vyúčtovanie ZPC v internom systéme na stránke www.euba.sk v sekcii „zamestnanci“ - zamestnanecký portál ESS“ si zamestnanec zadá výdavky na cestovné náklady (cenu za nákup letenky, cestovné v prvý a posledný deň ZPC - lístky na/z letiska, lístky na MHD, lístky do/z hotela).
Zamestnanec elektronicky odošle vyúčtovanie ZPC na schválenie nadriadenému zamestnancovi. Po schválení požiada svojho administrátora (p. sekretárku) o úpravu a vytlačenie vyúčtovania ZPC, ktoré odovzdá na podpis svojim nadriadeným na fakulte. V prípade, ak sa cestujúcemu bude uhrádzať rozdiel medzi skutočnými cestovnými nákladmi a prislúchajúcim cestovným grantom podľa vzdialenostného pásma, vyúčtovanie je potrebné postúpiť na schválenie p. rektorovi.
Podpísané vyúčtovanie doručí zamestnanec referentovi/tke ZPC na CMV najneskôr do 10 pracovných dní od ukončenia mobility. V prípade, že zamestnanec využil na mobilitu tvz. zelené cestovanie, je povinný odovzdať cestovné lístky, doklad o úhrade za pohonné látky referentovi/tke ZPC na CMV.
Zamestnanec po návrate z mobility nahrá sken dokumentu Confirmation Letter do systému StudyAbroad a bezodkladne po návrate doručí originál dokumentu spolu s podrobnou správou zo ZPC koodinátorovi CMV.
Zamestnanec po návrate z mobility vyplní EU Survey (správu z mobility) v on-line systéme Beneficiary Module, najneskôr do 10 kalendárnych dní po prijatí výzvy na jej vyplnenie. Výzvu na podanie správy systém generuje a zasiela na mailovú adresu zamestnanca automaticky.
https://euba.sk/medzinarodne-vztahy/odchadzajuci-zamestnanci/erasmus-v-eu#dokumenty-a-formulare
Dokumenty a formuláre
(na vyžiadanie od koordinátora CMV sú k dispozícii aj vo formáte word)
Pred mobilitou
- Mobility Agreement for Teaching
- Mobility Agreement for Training
- Súhlas nadriadeného s vycestovaním zamestnanca na mobilitu Erasmus+
- Čestné vyhlásenie
Po mobilite
- Správa zo zahraničnej pracovnej cesty
- Potvrdenie učiteľskej mobility
- Potvrdenie zamestnaneckej mobility
Ostatné dokumenty
- Vzdialenostná kalkulačka – Distance calculator/Erasmus+, https://erasmus-plus.ec.europa.eu/resources-and-tools/distance-calculator
Otázky a odpovede
1. V akých krajinách môžem absolvovať mobilitu?
V rámci KA131 je možné Erasmus+ učiteľskú a zamestnaneckú mobilitu absolvovať v nasledujúcich krajinách: Dánsko, Fínsko, Island, Írsko, Luxembursko, Švédsko, Lichtenštajnsko, Nórsko, Rakúsko, Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Grécko, Španielsko, Cyprus, Holandsko, Malta, Portugalsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Severné Macedónsko, Turecko, Srbsko.
2. Môžem ísť na mobilitu aj na univerzitu, s ktorou nemáme podpísanú bilaterálnu dohodu?
Na učiteľskú mobilitu je možné vycestovať iba na univerzitu, s ktorou má EU v Bratislave podpísanú platnú Erasmus+ dohodu. Na zamestnaneckú mobilitu v rámci KA131 je možné vycestovať aj na univerzitu, s ktorou EU v Bratislave nemá podpísanú Erasmus+ dohodu.
3. Môžem ísť na mobilitu aj do podniku?
Erasmus+ učiteľskú mobilitu je možné absolvovať iba na univerzite. Na Erasmus+ zamestnaneckú mobilitu v rámci KA131 je možné vycestovať aj do podniku alebo inej inštitúcie.
4. Ako si nájdem prijímajúcu/hostiteľskú organizáciu?
V rámci KA131 si hostiteľskú univerzitu/organizáciu hľadáte samostatne. Môžete pritom vychádzať z vlastných zahraničných kontaktov, osloviť zahraničného Erasmus+ koordinátora z preferovanej partnerskej univerzity alebo sledovať rôzne internetové portály s ponukami. V prípade záujmu môžete požiadať o konzultáciu koordinátora z CMV.
5. Aký je deadline na prihlasovanie?
Zvyčajne býva deadline na prihlasovanie počas mesiaca október a január v danom akademickom roku. Aktuálne informácie sa pravidelne zverejňujú cez dostupné univerzitné informačné kanály.
6. Môžem ísť na Erasmus+ učiteľskú/zamestnaneckú mobilitu opakovane?
Áno, je to možné. Pri výberovom procese sa berie do úvahy najmä celkový prínos mobility, jazykové kompetencie uchádzača, ako aj počet Erasmus+ mobilít absolvovaných v predchádzajúcom období. Opakovaná účasť na mobilite závisí aj od finančného rozpočtu, ktorý má univerzita v danom období k dispozícii.
7. Je nejaký deadline, dokedy si musím nájsť prijímajúcu inštitúciu?
O deadline Vás bude informovať univerzitný koordinátor. Zvyčajne by ste mali mať dohodnutú mobilitu minimálne mesiac pred jej začiatkom, aby bol dostatok času na prípravu zmluvnej dokumentácie a ostatných organizačných náležitostí.
8. Môžem sa o učiteľskú/zamestnaneckú mobilitu uchádzať dodatočne, ak som nestihol podať prihlášku včas?
Áno, zvyčajne je možné podať prihlášku aj dodatočne, ale už iba ako náhradník. Ak sa uvoľnia disponibilné finančné prostriedky na realizáciu Vašej mobility, koordinátor z CMV Vás bude proaktívne kontaktovať.
9. Aká je minimálna a maximálna dĺžka Erasmus+ učiteľskej/zamestnaneckej mobility?
V rámci KA131 pravidlá program Erasmus+ umožňujú minimálnu dĺžku mobility 2 dni (bez dní cesty) a maximálnu dĺžku mobility 2 mesiace.
V rámci KA107/171 pravidlá program Erasmus+ umožňujú minimálnu dĺžku mobility 5 dní (bez dní cesty) a maximálnu dĺžku mobility 2 mesiace. Dĺžka konkrétnej mobility sa riadi podmienkami konkrétneho projektu.
10. Na aké obdobie mobility môžem získať finančný príspevok z programu Erasmus+?
Celková dĺžka mobility aj výška finančného príspevku závisia od disponibilných finančných prostriedkov univerzity. Účastník mobility môže získať grantový príspevok v priemere na 5 pracovných dní a 2 dni na cestu.
11. Aký vysoký je finančný príspevok a ako ho získam?
Aktuálne sadzby finančného príspevku sú stanovené Európskou komisiou a sú zverejnené na https://euba.sk/medzinarodne-vztahy/odchadzajuci-zamestnanci/erasmus-v-eu#financovanie-mobility
Výška finančného príspevku závisí od krajiny, v ktorej sa mobilita uskutoční a od dĺžky trvania mobility. Presnú výšku upravuje Zmluva o poskytnutí finančného príspevku medzi EU v Bratislave a účastníkom mobility.
12. Môžem si kúpiť letenku samostatne?
V prípade Erasmus+ mobility KA131 a KA107/171 si účastník kupuje letenku a cestovné lístky samostatne.
13. Je potrebné urobiť vyúčtovanie k ceste a doložiť doklady k vyúčtovaniu? (fak. ubytovanie, letenky, lístky na autobus)?
Áno. V zmysle Zákona o cestovných náhradách je nutné robiť vyúčtovanie ZPC a doložiť doklady k ZPC (faktúra za ubytovanie, lístky na autobus, vedľajšie výdavky). V rámci ciest ,realizovaných z Erasmus+ KA131 a KA107/171 je potrebné doložiť po ceste k vyúčtovaniu palubné lístky, alebo potvrdenie o rezervácii letenky a kópiu poistnej zmluvy.
14. Kedy môžem podpísať zmluvu o poskytnutí finančného príspevku?
Zmluvu o poskytnutí finančného príspevku pre Vás pripraví koordinátor z CMV. K podpisu finančnej zmluvy je potrebné priložiť fotokópiu Príkazu na ZPC, fotokópiu Európskeho preukazu poistenca (platného počas celej dĺžky mobility) kópiu zmluvy o cestovnom poistení, potvrdenie o úhrade cestovného poistenia, čestné vyhlásenie k zelenému cestovaniu (v prípade, že účastník využije formu dopravy zeleného cestovania). Zmluvu je možné podpísať osobne na CMV, v kancelárii A3.14 alebo Vám ju môže koordinátor zaslať na podpis e-mailom.
Zmluva o poskytnutí finančného príspevku musí byť podpísaná pred začiatkom mobility.
15. Koľko hodín musím odučiť počas mobility?
Zamestnanec musí na prijímajúcej VŠ v rámci učiteľskej mobility odučiť minimálne 8 hodín za jeden pracovný týždeň (resp. za akékoľvek kratšie trvanie mobility). Ak mobilita trvá dlhšie ako jeden týždeň, minimálny počet hodín výučby za nedokončený týždeň by mal byť pomerný k trvaniu tohto nedokončeného týždňa. Ak je mobilita zamestnanca kombináciou výučby a školenia v rámci jedného pobytu, toto minimum odučených hodín sa skracuje na 4 hodiny za týždeň (resp. za akékoľvek kratšie trvanie mobility). Viď časť: Výpočet odučených hodín pri STA mobilite
16. Môžem Vás kontaktovať aj počas mobility?
Samozrejme, v prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností sme Vám k dispozícií.
17. Môžem mobilitu absolvovať s cieľom účasti na zahraničnej konferencii?
Nie, nie je to možné, účasť na konferenciách v rámci programu Erasmus+ nie je povolená.
18. Kto mi pomôže nájsť si ubytovanie?
Ubytovanie si hľadá uchádzač o mobilitu Erasmus+ samostatne. V prípade potreby neváhajte požiadať o pomoc prijímajúcu organizáciu.