Aktuálna situácia spôsobená bojom proti šíreniu nového koronavírusu COVID-19 zatvorila brány všetkých slovenských univerzít a knižníc. Aj v tomto čase je však možné ďalej sa vzdelávať a uskutočňovať výskum.

Slovenská ekonomická knižnica EU v Bratislave poskytuje aj v tejto mimoriadnej situácii prístup k odbornej literatúre v maximálnom možnom rozsahu. Na webovej stránke knižnice nájdete Prehľad dostupných a odporúčaných informačných zdrojov. Prístup k jednotlivým databázam mimo prostredia EU v Bratislave je rôzne rozsiahly, ale nie nemožný.

Voľne dostupné zdroje:

Licencované zdroje:

• EBSCO – prístup len pre tých, ktorí sú už zaregistrovaní vlastným účtom. Prvá registrácia alebo re-autorizácia musí byť z IP adries EUBA, takže nová registrácia aktuálne nie je možná
  • GALE – do 31.5.2020 neobmedzený prístup po zadaní hesla Slovensko
  • ITC Market Analysis Tools – stačí sa zaregistrovať s emailovou adresou @euba.sk alebo @euke.sk. Registrácia nemusí byť z IP adresy EU
  • JSTOR - akademická databáza sprístupnila určitú časť materiálov svojej databázy
  • Pablikado – študijná kolekcia 59 časopisov a 44 kníh. Do 30.4.2020 bezplatne, ak máte v citačnom manažéri CitacePRO registrovaný účet
  • ProQuest – na nastavení mimo inštitucionálnu sieť EUBA pracujeme
  • SCOPUS – v obmedzenom rozsahu Scopus Preview. Tento prístup je mimo EUBA rovnaký pre registrovaných aj neregistrovaných
  • SpringerLink – prístup v obmedzenom rozsahu
  • Web of Science – prístup len pre tých, ktorí sú už zaregistrovaní vlastným účtom. Prvá registrácia alebo re-autorizácia musí byť z IP adries EUBA, takže nová registrácia aktuálne nie je možná

Stovky verejne dostupných odborných publikácií nájdete aj v Katalógu SEK.

Mnohé vysoké školy a knižnice v Českej republike sprístupnili obrovské množstvo kolekcií elektronických zdrojov. Najobsiahlejší je nový portál #Knihovnyprotiviru, ktorý má samostatnú sekciu pre študentov vysokých škôl.

Voľne dostupné zdroje si môžete nájsť aj prostredníctvom vyhľadávača Google, ich dôveryhodnosť však môže byť otázna. Využite radšej možnosť zdrojov, ktoré sú overené knižnicou. Veríme, že napriek obmedzeniam zvládnete vaše štúdium, písanie záverečných prác a výskum ľahšie aj vďaka týmto informáciám.