V stredu 20. marca 2019 privítala Fakulta aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave pani Mgr. Emíliu Andrejovú zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, ktorá si pre študentov pripravila prednášku na tému „Kariérne možnosti prekladateľov v inštitúciách Európskej únie“. Prednášajúca sa so študentmi univerzity podelila o svoje bohaté skúsenosti z pôsobenia na Generálnom riaditeľstve Európskej komisie pre preklad a na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku.

Prednášala o dynamike fungovania Európskej komisie a náplni práce prekladateľa pre Generálne riaditeľstvo pre preklad. Vo svojej prednáške hovorila aj o nárokoch, ktoré sa kladú na záujemcov o zamestnanie v inštitúciách Európskej únie a kritériách prijímania interných a externých prekladateľov. Študentom poskytla cenné rady v prípade ich záujmu uchádzať sa o dané pozície. Študenti sa vďaka návšteve Mgr. Andrejovej na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave dozvedeli mnoho informácií o možnostiach svojho uplatnenia ako stážistov už počas štúdia, čo im pomohlo zbaviť sa obáv z ponúkaných pracovných pozícií. Pani Mgr. Andrejová ich naopak ubezpečila, že Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre preklad, a rovnako aj Zastúpenie Európskej komisie v Bratislave má pre nich dvere otvorené.