Pri príležitosti slávnostného otvorenia akademického roka 2017/2018 udelil rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave prof. Ing. Ferdinand Daňo, PhD. Ceny Ekonomickej univerzity za publikačnú činnosť za rok 2016 nasledujúcim autorom a spoluautorom.

Zásadným prínosom k problematike sémantickej neurčitosti v oblasti hospodárskej informatiky a znalostného manažmentu v kontexte tradičnej teórie množín a informatiky, ktoré pracujú s presnými hodnotami a reláciami, je vedecká monografia Fuzziness in Information Systems: How to Deal with Crisp and Fuzzy Data in Selection, Classification, and Summarization (Springer, Švajčiarsko, 2016), ktorej autorom je Miroslav Hudec (Fakulta hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave).

S prihliadnutím na interdisciplinárnu povahu cestovného ruchu ponúka vysokoškolská učebnica Základy práva v cestovnom ruchu pre ekonómov (Wolters Kluwer, Slovenská republika, 2016) autorov: Hana Magurová (Obchodná fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave), Katarína Bartalská, Matej Horvat, Marián Kropaj (Obchodná fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave), Mária Veterníková (Obchodná fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave) originálne spojenie a analýzu najvýznamnejších aspektov verejného a súkromného práva regulácie cestovného ruchu v Slovenskej republike.

Otázke pravdepodobnosti prežitia malých a stredných podnikov na Slovensku v rokoch 1997-2012 na pozadí transformácie ekonomiky aj nedávnej globálnej krízy venuje pozornosť článok Creation and destruction in transition economies: The SME sector in Slovakia (International Small Business Journal, Londýn, SAGE Publications, 2016, roč. 34, č. 5, s. 579-600) autorov Nick Wilson, Pavol Ochotnický (Národohospodárska fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave), Marek Káčer (Národohospodárska fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave), ktorý potvrdil existenciu „privatizačnej pasce“ a „post-transformačnej recesie“ spolu so záverom, že zahraničné vlastníctvo firiem prispieva k nižšej pravdepodobnosti zlyhania.

Rovnako vo vzťahu k obdobiu rokov 1997-2012 skúmajú autori Saleh Mothana Obadi (Ústav ekonómie a manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave) a Matej Korček vo svojej vedeckej stati Drivers of CO2 Emissions in the Slovak Economy: The Logarithmic Mean Divisia Index Approach of Decomposition (Ekonomický časopis, Bratislava, Ekonomický ústav Slovenskej akadémie vied, 2016, roč. 64, č. 4, s. 331-352) hybné sily determinujúce vývoj emisií CO2 v štyroch sektoroch slovenskej ekonomiky so zistením, že primárnym determinantom vývoja emisií boli energetická náročnosť, ekonomická aktivita a štruktúra ekonomiky, a záverom, že opatrenia cielené na štruktúrne zmeny ekonomiky možno považovať za najefektívnejší nástroj riešenia otázky emisií CO2.

Výsledky bádania, do akej miery sú zmeny hodnôt akciových indexov spôsobené zmenami makroekonomického prostredia, so zameraním na nemecký akciový index DAX 30 a britský index FTSE 100 publikovali Miloš Bikár (Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave) a Martin Hodula vo svojej vedeckej stati Stock Market Price Indices Modelling by a Small Scale Bayesian VAR: The Case of British FTSE and German DAX Index (Ekonomický časopis, Bratislava, Ekonomický ústav Slovenskej akadémie vied, 2016, roč. 64, č. 8, s. 737-750) spolu so záverom, že prípadný rast rizikových prémií znižuje hodnotu akciových indexov.

Všetkým oceneným Cenou Ekonomickej univerzity za publikačnú činnosť za rok 2016 ďakujeme za ich prínos k rozvoju poznania a v mene Ekonomickej univerzity v Bratislave im želáme veľa pracovných a osobných úspechov.