Erasmus+ štúdium v EÚ
Všeobecné informácie
Erasmus+ je mobilitný program Európskej únie financovaný z prostriedkov Európskej komisie. Je zameraný na modernizáciu a zvyšovanie kvality vysokoškolského vzdelávania v Európe a inde vo svete. Študentom a zamestnancom vysokých škôl dáva možnosť zlepšiť si svoje zručnosti a rozšíriť si možnosti zamestnania sa po skončení štúdia. Erasmus+ je jeden z najznámejších a najúspešnejších mobilitných programov.
Všeobecne záväzné podmienky pre uchádzačov o mobilitný program Erasmus+ vychádzajú z dokumentov Európskej komisie reprezentovanej na účely realizácie tohto programu v podmienkach Slovenskej republiky Národnou kanceláriou Programu celoživotného vzdelávania (SAAIC, www.saaic.sk). Rešpektujúc tieto podmienky si každá VŠ, fakulta (celouniverzitný študijný program) môže stanoviť na účely čo najobjektívnejšieho výberu ďalšie doplňujúce podmienky a kritériá, ktoré však nesmú byť v rozpore so všeobecne záväznými podmienkami.
Politika EÚ v oblasti vysokoškolského vzdelávania sa zameriava na podporu reforiem systémov vysokoškolského vzdelávania v členských štátoch, aby sa dosiahol ich väčší súlad a aby lepšie zodpovedali potrebám znalostnej spoločnosti. Sú potrebné reformy s cieľom čeliť výzvam globalizácie a školiť a preškoliť európsku pracovnú silu. Pomocou reforiem by sa malo umožniť vzdelávacím inštitúciám zohrávať rozhodujúcu úlohu v Európe znalostí a významne prispieť k podpore stratégie EÚ, a najmä k jednému z jej hlavných cieľov – zvýšiť podiel obyvateľov vo veku 30 až 34 rokov, ktorí dosiahli terciárne vzdelanie (alebo jeho obdobu) na 40% do roku 2020. Zo siedmich hlavných iniciatív stratégie EÚ 2020 sú pre politiku v oblasti vysokoškolského vzdelávania najpodstatnejšie: Mládež v pohybe, program Nové zručnosti pre nové pracovné miesta a iniciatíva Európa inovácií.
V rámci každej iniciatívy budú musieť EÚ a vnútroštátne orgány koordinovať svoje snahy tak, aby sa navzájom posilňovali. V programe vysokoškolského vzdelávania má vysokú prioritu dôraz na podporu mobility, ako sa uvádza v záveroch Rady z novembra 2008, v ktorých sa zdôrazňuje, že každá mladá osoba by mala mať príležitosť zúčastniť sa na určitej forme mobility. Reformy sú zároveň v súlade s rozvojom cieľov európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania (EHEA) na rok 2020 (bolonský proces) prijatých na konferencii ministrov v Leuven/Louvain-la-Neuve v roku 2009. Ministri EHEA sa konkrétne dohodli na ciele mobility, podľa ktorého by do roku 2020 malo 20% európskych absolventov stráviť určitý čas štúdiom alebo na stáži v zahraničí.
Každý študent Ekonomickej univerzity v Bratislave má právo zúčastniť sa Erasmus plus mobility počas vysokoškolského štúdia opakovane. Súčet dĺžok všetkých Erasmus mobilít na jednom stupni vysokoškolského štúdia (štúdium, študentská stáž, absolventská stáž) nesmie presiahnuť 12 mesiacov.
Mobility v programe Erasmus+ sa realizujú na základe tzv. kľúčových akcií. Kľúčová akcia KA131 ponúka možnosť vycestovať na mobilitu v rámci Európy (všetky členské štáty EÚ a nečlenské štáty EÚ – Macedónsko, Turecko, Lichtenštajnsko, Island a Nórsko). Konkrétne partnerské inštitúcie si študent vyberá podľa zoznamu Erasmus dohôd uvedených na webovej stránke univerzity.
Primárne je každý študent vybratý na štúdium na partnerskej inštitúcii na jeden semester, pričom si môže štúdium predĺžiť, pokiaľ spĺňa vyššie stanovené podmienky a pokiaľ s danou podmienkou súhlasí prijímajúca aj vysielajúca inštitúcia. Študijný pobyt je možné predĺžiť aj na ďalší semester, avšak len v prípade predĺženia zo zimného semestra do letného, keďže ide o jeden akademický rok. Predĺženie pobytu z letného semestra do zimného nie je možné.
V prípade predčasného návratu z mobility je povinnosťou študenta vopred písomne informovať o tejto skutočnosti koordinátora z Oddelenia medzinárodnej mobility (OMM) a príslušného koordinátora fakulty. Študent, ktorý sa predčasne vráti z mobility, je povinný vrátiť celý grantový príspevok alebo jeho pomernú časť na účet, z ktorého mu bol poukázaný. Presnú výšku sumy určí OMM podľa zásad stanovených Národnou kanceláriou (SAAIC).
Ak sa študent vzdá účasti na programe Erasmus+ – mobilita štúdium po nominácii fakultou, je povinný túto skutočnosť bezodkladne písomnou formou (e-mailom) oznámiť koordinátorovi OMM.
Zelené cestovanie
Zelené cestovanie - zelené cestovanie je ekologická forma cestovania. V prípade, že na študijný pobyt Erasmus+ necestuje študent lietadlom, môže využiť tzv. zelené cestovanie. Medzi takéto formy cestovania patrí cesta: vlakom, autobusom, loďou, zdieľaným autom tzv. car-pooling (min. 2 študenti, nie rodinní príslušníci). V novom projekte môže študent požiadať o príspevok na zelené cestovanie a môže tak obdržať ku grantu navyše jednorazový príspevok (top-up) vo výške 50 EUR. V prípade tohto typu cestovania má študent nárok na preplatenie dní na cestu navyše (max. 2 dni PRED mobilitou a max. 2 dni PO mobilite). Tieto dni budú započítané do individuálnej podpory s finančným grantom.
Príspevok sa udeľuje na základe čestného prehlásenia a cestovných lístkov, ktoré študent vyplní pred odchodom na študijný pobyt a nahrá do aplikácie www.studyabroad.sk. Po skončení študijného pobytu je študent povinný nahrať spolu s Čestným prehlásením aj cestovné lístky, prípadne lístok s vyúčtovaním za benzín a potvrdenie o zaplatení za účelom zdokladovania cesty študijného pobytu.
Študenti zo znevýhodneného prostredia a študenti s nedostatkom príležitostí
1. Skupiny študentov zo znevýhodneného prostredia a s nedostatkom príležitostí
Zdravotné postihnutie (ZŤP):
patrí sem fyzické, mentálne, intelektuálne alebo zmyslové postihnutie, ktoré vzájomným pôsobením s rôznymi prekážkami môže niektorým ľuďom brániť v plnej účasti na živote spoločnosti za rovnakých podmienok, aké majú iní ľudia.
Zdravotné problémy:
patria sem prekážky, ktoré môžu vyplývať zo zdravotných problémov, ako sú vážne ochorenia, chronické choroby alebo akékoľvek iné fyzické alebo mentálne stavy brániace v účasti na programe Erasmus+.
Hospodárske prekážky:
v prípade, že študenti poberajú sociálne štipendium, resp. majú inú hospodársku nevýhodu, ktorou môže byť nízka životná úroveň, nízky príjem a pod.
Sociálne prekážky:
prekážkou môžu byť ťažkosti so sociálnou adaptáciou, ako sú sociálne prekážky vyplývajúce z rodinných pomerov (napr. ak ide o osamelého rodiča alebo sirotu); ak osoba bola alebo v súčasnosti je v ústavnej starostlivosti; obmedzené spoločenské kompetencie alebo sociálna marginalizácia a pod. Taktiež sa tu zaraďujú prekážky súvisiace s diskrimináciou, ktoré sú výsledkom diskriminácie podľa zákona 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon).
Ostatné: rôzne typy bariér
patrí sem napr. imigračný status, kultúrne rozdiely a pod. Hoci kultúrne rozdiely môžu vnímať ako prekážky ľudia s akýmkoľvek pôvodom, osobitne môžu uvedené rozdiely vplývať na osoby s nedostatkom príležitostí.
Uvedené kategórie sa budú posudzovať na základe nižšie uvedenej dokumentácie, resp. v závislosti od rozhodnutia EU v Bratislave – OMM:
Skupina | Popis | Typy podpory | Možnosti preukázania |
---|---|---|---|
Zdravotné postihnutie | Za osobu s ťažkým zdravotným postihnutím (ďalej len osoba s ŤZP) sa považuje fyzická osoba, ktorej miera funkčnej poruchy je najmenej 50 % | Top-up a reálne náklady (ak nepostačuje top-up) | * preukaz ŤZP, prihláška pre študentov so špecifickými potrebami |
Zdravotné problémy | Za osobu so zdravotným problémom sa považuje osoba s chronickým zdravotným ochorením alebo psychiatrickým ochorením | Top-up |
* štatút študenta so ŠP |
Hospodárske prekážky | * nízka životná úroveň, nízky príjem (napr. rodina v sociálnej núdzi) * závislosť od systému sociálneho zabezpečenia (napr. poberateľ sirotského dôchodku, dávky v nezamestnanosti) |
Top-up | * sociálne štipendium a / alebo potvrdenie ÚPSVaR o hmotnej núdzi, * rozhodnutie o priznaní soc. štipendia z fakulty EU v Bratislave * dotazník OMM |
Sociálne prekážky | Ťažkosti so sociálnou adaptáciou: *osamelý rodič s dieťaťom (t.j. osamelá žena / osamelý muž, trvale sa starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov) * prekážky súvisiace s diskrimináciou (napr. etnický pôvod a pod.) |
Top-up | Podľa situácie: * čestné vyhlásenie, rodný list dieťaťa * dotazník OMM * právoplatné súdne rozhodnutie o porušení zákazu diskriminácie |
Ostatné | Rôzne typy bariér (napr. imigračný status, dočasné útočisko, azyl) | Top-up | Podľa situácie: * Potvrdenie o dočasnom útočisku + dotazník * Potvrdenie o azyle + dotazník |
1.1 Objasnenie prekážok súvisiacich s diskrimináciou:
*Študentovi / študentke sa uzná dodatočný grantový príspevok v prípade zistenia - preukázania diskriminácie, ak študent preukáže právoplatným súdnym rozhodnutím, že sa s diskrimináciou stretol/a alebo stretáva, a to v období aktuálneho štúdia na EU v Bratislave, respektíve v prostredí mimo EU v Bratislave, napríklad v práci, mimoškolskom krúžku, a podobne. Toto obdobie sa musí prelínať s denným alebo externým štúdiom. Obdobie aktuálneho štúdia na EU v Bratislave sa definuje dňom zápisu na denné alebo externé štúdium na EU v Bratislave. V prípade, že študent/ka nepreukáže túto skutočnosť, dodatočný grantový príspevok sa mu / jej neuzná.
1.2. Zdravotné problémy
Študentovi / študentke sa uzná dodatočný grantový príspevok (top – up) v prípade skupiny Zdravotných problémov, ak je evidovaný na svojej fakulte ako Študent so špecifickými potrebami.
Za študenta so špecifickými potrebami sa považuje študent:
- so zmyslovým, telesným a viacnásobným postihnutím,
- s chronickým ochorením,
- so zdravotným oslabením,
- s psychickým ochorením,
- s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami,
- s poruchami učenia.
(https://www.minedu.sk/studium-studentov-so-specifickymi-potrebami/)
1.3 Rozhodnutie o priznaní dodatočného grantu pre znevýhodnených študentov
Na základe výzvy o zaslanie potrebnej dokumentácie za účelom získania špeciálneho /dodatočného grantu, študent/ka pošle potrebné dokumenty na e-mailovú adresu andrea.szabova@euba.sk a originál dotazníka do dátumu určeného OMM.
Na základe predložených dokumentov (uvedených v tabuľke vyššie) sa OMM rozhodne o priznaní nároku na poskytnutie dodatočného grantového príspevku pre znevýhodnených študentov.
OMM je následne povinné oboznámiť študenta/tku písomnou formou / mailovou formou o rozhodnutí priznať / zamietnuť špeciálny grantový príspevok pre znevýhodnených študentov, a to najneskôr do 30 kalendárnych dní od zaslania podporných dokumentov.
2. Top – up pre študentov zo znevýhodneného prostredia a s nedostatkom príležitostí
2.1. Individuálna podpora - paušál
Je poskytovaná vo forme navýšenia grantu (top-up) pre určité skupiny osôb (viď tabuľka č.3).
Navýšenie pri dlhodobej mobilite predstavuje príspevok vo výške 250 € na mesiac. Študenti s celiakiou a diabetesom už nemusia dokladovať využitie špeciálneho grantu.
Navýšenie pri krátkodobej mobilite predstavuje pre účastníkov s nedostatkom príležitostí príspevok vo výške 100 € v prípade aktivity v rámci fyzickej mobility v trvaní 5 až 14 dní a 150 € v prípade aktivity v trvaní 15 až 30 dní.
2.2. Individuálna podpora – reálne náklady (špeciálny grant)
Je poskytovaná vo forme reálnych nákladov. Je určená na pokrytie dodatočných nákladov, ktoré vzniknú účastníkom s nedostatkom príležitostí v súvislosti s mobilitou v prípadoch, kedy by top - up (paušál) nedokázal pokryť tieto náklady. Tieto náklady sú konkrétne určené na úhradu mimoriadnej finančnej podpory požadovanej pre účastníkov s fyzickým, mentálnym alebo zdravotným postihnutím na umožnenie ich účasti na mobilite, ako aj pri prípravných návštevách a pre sprevádzajúce osoby (vrátane cestovných nákladov a nákladov spojených s pobytom, ak sú opodstatnené a nie sú týmto účastníkom hradené z rozpočtových kategórií Cestovné náklady a Individuálna podpora).
Príklady reálnych nákladov:
- príspevok na prepravu (napr. prenájom špeciálneho motorového vozidla, ak je daná osoba odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, prípadne je takáto preprava zabezpečovaná oprávnenou osobou/obcou/poskytovateľom sociálnych služieb), do/z, ako aj na mieste (napr. ak daná osoba nie je schopná používať verejnú hromadnú dopravu, a to či už z dôvodu fyzických alebo psychických obmedzení);
- príspevok v prípade, ak účastník mobility potrebuje asistenciu alebo opatrovanie (napr. náhrada pre fyzickú osobu, ktorá vykonáva osobnú asistenciu na základe písomnej zmluvy alebo pre rodinného člena v prípade opatrovania);
- príspevok na cestu a ubytovanie pre sprevádzajúcu osobu;
- lekárske procedúry;
- materiálová podpora účastníkov – špeciálne didaktické pomôcky, špeciálne zdravotníckepotre by atď.
Erasmus+ v 10. krokoch
Kliknutím na Vašu fakultu sa Vám otvorí Erasmus+ v 10. krokoch na Vašej fakulte.
Národohospodárska fakulta
Obchodná fakulta
Fakulta hospodárskej informatiky
Fakulta podnikového manažmentu
Fakulta medzinárodných vzťahov
Fakulta aplikovaných jazykov
Podnikovohospodárska fakulta so sídlom v Košiciach
Výberové konanie
- 1.časť výberového konania prebieha na domácej fakulte/v rámci celouniverzitného programu (výzva na podávanie prihlášok na úrovni fakúlt/programov je zverejňovaná na internetovej stránke každej fakulty/programu - oznamy pre študentov v priebehu januára). Prodekani pre zahraničné vzťahy/garanti programov sú po skončení výberového konania na fakultách/programoch povinní zabezpečiť zverejnenie výsledkov výberového konania a postúpiť zoznamy nominovaných študentov na OMM.
- 2. časť výberového konania prebieha na Oddelení medzinárodnej mobility (OMM) (po doručení nominácií z fakúlt/programov, prebieha v rámci OMM prideľovanie študentov na partnerské univerzity podľa umiestnenia na nominačnej listine, po zadelení je zoznam študentov elektronicky doručený na schválenie členom celouniverzitnej komisie, následne je prehľad rozdelenia nominovaných študentov na Erasmus+ mobilitu - štúdium zverejnený na webovej stránke univerzity. Samotné výberové konanie sa uskutočňuje do konca februára každého kalendárneho roka.
Spôsob financovania mobilít
1. Fyzická mobilita
V prípade fyzických mobilít Vám bude poskytnutý finančný príspevok na realizáciu mobility.
Všetky potrebné informácie o predzmluvnej dokumentácií nájdete v časti Povinná dokumentácia pred odchodom na študijný pobyt do zahraničia.
2. Kombinovaná mobilita (virtuálna + fyzická mobilita)
V prípade, ak nie je umožnené absolvovať fyzickú mobilitu na zahraničnej inštitúcii, odporúčame plánovať/realizovať kombinovanú mobilitu (kombinácia virtuálnej mobility na začiatku a následnej fyzickej mobility).
V takomto prípade platia nasledovné pravidlá:
- Účastník mobility nemá nárok na grant za virtuálnu časť mobility.
- Účastník mobility má nárok na grant za fyzickú časť mobility, ktoré platia pre danú výzvu, z ktorej je účastník na mobilitu vysielaný.
- Pri fyzickej časti mobility je nutné dodržať minimálne obdobie trvania Erasmus+ štúdium v rozsahu 2 mesiacov.
- Prerušenie medzi virtuálnou a fyzickou časťou mobility je povolené (nie je nutná kontinuita).
- Po absolvovaní mobility obdržíte certifikát zahrňujúci celé obdobie mobility (virtuálna + fyzická časť).
3. Virtuálna mobilita
Upozorňujeme, že v prvom rade je potrebné plánovať fyzickú mobilitu, prípadne zmiešanú mobilitu. V prípadoch, keď nie je možná realizácia fyzickej alebo kombinovanej mobility na zahraničnej inštitúcii, je možné absolvovať virtuálnu mobilitu za nasledovných podmienok:
- Účastník virtuálnej mobility zdržujúci sa v domovskej krajine nemá nárok na individuálnu podporu
- Ekonomická univerzita v Bratislave s Vami v tomto prípade uzatvorí Zmluvu o poskytnutí finančnej podpory s nulovým grantom.
- Ak účastník participuje na virtuálnej mobilite, avšak je v odôvodnených prípadoch fyzicky prítomný v cieľovej krajine, má nárok na individuálnu podporu. Týka sa to ojedinelých prípadov, keď je mobilita obojstranne riadne naplánovaná, no v priebehu cesty účastníka vysoká škola z bezpečnostných dôvodov náhle rozhodne, že bude poskytovať iba dištančné vzdelávanie.
- Po absolvovaní štúdia obdržíte certifikát za virtuálnu mobilitu.
Povinnosti študenta PRED a PO mobilite
Povinná dokumentácia od študentov k výberovému konaniu na Erasmus+ mobilita - štúdium
Na zaradenie do fakultného výberového konania sa študent prihlási v aplikácii Study Abroad https://www.studyabroad.sk/ (viď manuál na prihlasovanie) vyplní si prihlášku na študijný pobyt, kde uvedie univerzity podľa preferencií a do aplikácie nahrá nasledovné dokumenty:
- fotografia,
- životopis v anglickom jazyku, životopis v jazyku štúdia zahraničnej školy (ak to fakulta vyžaduje),
- motivačný list v anglickom jazyku, motivačný list v jazyku štúdia zahraničnej školy (ak to fakulta vyžaduje),
- predbežný zoznam predmetov, ktoré bude študovať na 3 vybraných univerzitách (v prípade otázok, kontaktuj prodekana pre zahraničné vzťahy a styk s verejnosťou),
- jazykové znalosti – certifikáty,
- iné aktivity.
Vyplnenú prihlášku si študent z aplikácie Study Abroad stiahne, vytlačí, podpíše a pošle e-mailom prodekanovi/ke alebo referentke pre medzinárodné vzťahy a styk s verejnosťou na svojej fakulte (bližšie informácie o podmienkach zaslania nájde študent na web stránkach svojej fakulty v časti medzinárodné vzťahy). Ostatné dokumenty sú postačujúce len v online forme, nahraté v aplikácii Study Abroad.
V prípade, ak si fakulta sama stanoví ďalšie podmienky a kritériá, je nevyhnutné, aby tieto boli splnené, fakulta zorganizuje výberové konanie spomedzi prihlásených študentov.
Povinná dokumentácia od nominovaných študentov pred odchodom na študijný pobyt do zahraničia
POZOR ZMENA NAHRÁVANIA DOKUMENTÁCIE!
Pred odchodom na mobilitu je študent povinný vyplniť a nahrať nasledujúce dokumenty do Excel Súboru Erasmus+ Povinná dokumentácia PRED odchodom:
- Learning Agreement - študent uvedie v dokumente Learning Agreement predmety, ktoré plánuje študovať na zahraničnej univerzite. Learning Agreement si študent vyplní na stránke www.learning-agreement.eu. Vyplnený a podpísaný Learning Agreement si študent stiahne vo formáte PDF a nahrá do Excel súboru s názvom Erasmus+ Povinná dokumentácia PRED odchodom. Každý študent 1. a 2. stupňa štúdia musí absolvovať minimálne 5 predmetov alebo 30 ECTS kreditov, čo je podmienka na získanie prideleného finančného grantu. Získanie 5 predmetov alebo 30 ECTS je výlučne prepojené na finančný grant, nie na uznávanie predmetov na fakultách.
- V prípade doktorandského štúdia - Účastník mobility, ktorý je študentom doktorandského stupňa štúdia, je povinný odovzdať pred mobilitou vedecký plán potvrdený školiteľom na domácej univerzite a po skončení mobility vedecký plán potvrdený školiteľom na prijímajúcej inštitúcií. Dokument musí zároveň obsahovať percentuálne vyjadrenie splnenie vedeckého plánu. V prípade nesplnenia podmienok stanovených vo vedeckom pláne, je účastník povinný vrátiť alikvotnú časť grantového príspevku (napr. Vedecký plán bude splnený na 30%, účastníkovi bude krátených 70% grantového príspevku z druhej splátky grantu).
- Bankové údaje - študent je povinný vyplniť do systému (názov banky a číslo účtu). Každý študent, ktorý cestuje do zahraničia musí mať zriadený bankový účet na svoje meno, na ktorý mu bude poslaný grantový príspevok.
- Cestovné poistenie (názov komerčnej poisťovne a číslo poistnej zmluvy)
- Akceptačný list potvrdený prijímajúcou inštitúciou
- Uvoľnenie zo štúdia - Keď študent obdrží akceptačný list od zahraničnej univerzity, kontaktuje OMM so žiadosťou o vystavenie potvrdenia o študijnom pobyte v zahraničí (e-mailová forma). OMM na základe akceptačného listu elektronicky potvrdí príslušnej fakulte plánovaný študijný pobyt v zahraničí na príslušné obdobie. Študent musí splniť ďalšie podmienky, ak tak určuje fakulta. Následne fakulta vystaví študentovi uvoľnenie zo štúdia. Toto potvrdenie je potrebné nahrať do Excel súboru s názvom Erasmus+ Povinná dokumentácia PRED odchodom.
- Kópia poistnej zmluvy cestovného poistenia – študent je povinný si zabezpečiť komplexné cestovné poistenie liečebných nákladov a úrazové poistenie počas celej dĺžky študijného pobytu (musí byť nepretržité bez podmienky návratu po 30, 45 alebo 90 dňoch). Odporúčame si uzavrieť napríklad cestovné poistenie ERAPO - špecializované poistenie pre Erasmus+ mobility. Máte na výber 2 balíky poistenia:
- „ERAPO standard“ – zahŕňa aj odporúčané poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú účastníkmi v škole a poistenie právnej ochrany.
- „ERAPO premium“ – zahŕňa naviac poistenie batožiny a technickej pomoci v prípade záchrannej akcie v horách.
Viac info nájdete na www.erapo.sk
Poznámka: je potrebné nahrať platnú poistnú zmluvu (nie Návrh poistnej zmluvy!), ktorá bola riadne zaplatená. Spolu so zmluvou je nutné nahrať rozsah krytia (buď je obsiahnutý v zmluve, tabuľke al. pod.). V prípade ERAPO poistenia je to Erapo certifikát. V prípade, že uzatvárate poistenie na diaľku (online v prípade ERAPO poistenia) a vystavia Vám Návrh poistnej zmluvy, je potrebné nahrať potvrdenie o zaplatení poistnej zmluvy (oba dokumenty komprimujte do formátu zip. a následne nahrajte do Excel súboru).
- Platnú kópiu Európskeho preukazu zdravotného poistenia
- Zelené cestovanie - Čestné prehlásenie + cestovné doklady - zelené cestovanie je ekologická forma cestovania. V prípade, že na študijný pobyt Erasmus+ necestuje študent lietadlom, môžete využiť tzv. zelené cestovanie. Medzi takéto formy cestovania patrí cesta: vlakom, autobusom, loďou, zdieľaným autom tzv. car-pooling (min. 2 študenti, nie rodinní príslušníci). V novom projekte môže študent požiadať o príspevok na zelené cestovanie a môže tak obdržať k individuálnej podpore navyše jednorazový príspevok (top-up) vo výške 50 EUR. V prípade tohto typu cestovania má študent nárok na preplatenie dní na cestu navyše (max. 2 dni PRED mobilitou a max. 2 dni PO mobilite). Tieto dni budú započítané do individuálnej podpory s grantom.
Okrem toho je študent povinný vyplniť Online jazykový test (študent obdrží na e-mail výzvu na absolvovanie online jazykového testu prostredníctvom portálu OLS).
Zmluva o poskytnutí finančného príspevku - zmluva sa podpisuje medzi Ekonomickou univerzitou v Bratislave a študentom; akékoľvek zmeny, resp. dodatky k zmluve sú možné len písomne, vo forme dodatku odsúhlaseného obomi zmluvnými stranami.
Žiadny študent nesmie vycestovať na študijný pobyt bez platne podpísanej zmluvy!!!
Odporúčame prísť podpísať zmluvu približne 2 - 3 týždne pred odchodom na mobilitu.
Predĺženie Erasmus+ študijného pobytu
Každý študent je štandardne nominovaný iba na 1 semester, pričom riadne nominovaným študentom je poskytnutý aj grantový príspevok na 1 semester.
Študijný pobyt je možné predĺžiť aj na ďalší semester, avšak len v prípade predĺženia zo zimného semestra do letného, keďže ide o jeden akademický rok. Predĺženie pobytu z letného semestra do zimného nie je možné. V takom prípade sa študent musí opätovne prihlásiť do výberového konania a musí byť opätovne nominovaný svojou domácou fakultou na ďalší akademický rok. S predĺžením musí však súhlasiť domáca fakulta, ako aj prijímajúca inštitúcia a grantový príspevok na ďalší semester je študentom poskytnutý len v prípade, ak Oddeleniu medzinárodnej mobility zostali voľné finančné prostriedky. Štandardne si musí študent finančne pokryť ďalší semester z vlastných zdrojov. V prípade predlžovania študijného pobytu musí študent opätovne konzultovať svoju vysielajúcu fakultu ohľadom uvoľnenia zo štúdia a schválenia Learning Agreementu. Tiež musí mať uzatvorené cestovné poistenie na celú dĺžku pobytu. Žiadosť o predĺženie musí byť navyše v predstihu doručená na OMM.
Povinná dokumentácia od študentov po návrate zo študijného pobytu zo zahraničia
Po návrate zo študijného pobytu študent nahrá do aplikácie dokumentu Erasmus+ Povinná dokumentácia PO návrate najneskôr do 10 dní po ukončení pobytu (v prípade ak sa s koordinátorom OMM nedohodne inak) nasledovné dokumenty:
- Letter of Confirmation/Potvrdenie o dĺžke pobytu (potvrdzuje hostiteľská univerzita),
- Transcript of Records/Výpis známok (vystavuje hostiteľská univerzita),
- Proof of Recognition/Uznanie predmetov (potvrdzuje domáca univerzita),
- Potvrdený vedecký plán - účastník mobility, ktorý je študentom doktorandského stupňa štúdia, je povinný odovzdať pred mobilitou vedecký plán potvrdený školiteľom na domácej univerzite a po skončení mobility vedecký plán potvrdený školiteľom na prijímajúcej inštitúcií. Dokument musí zároveň obsahovať percentuálne vyjadrenie splnenie vedeckého plánu. V prípade nesplnenia podmienok stanovených vo vedeckom pláne, je účastník povinný vrátiť alikvotnú časť grantového príspevku ( napr. Vedecký plán bude splnený na 30%, účastníkovi bude krátených 70% grantového príspevku z druhej splátky grantu),
- Dotazník po ukončení pobytu,
- Dve fotografie zo študijného pobytu.
- Zelené cestovanie – študent, ktorý využil zelené cestovanie musí mať nahraté Čestné prehlásenie a cestovné lístky prípadne lístok s vyúčtovaním za benzín a potvrdenie o zaplatení za účelom zdokladovania cesty študijného pobytu.
Správa študenta - študent vyplní správu cez online portal EU Survey. Každý študent automaticky po ukončení mobility obdrží e-mail s pozvánkou na vyplnenie danej správy.
Po nahratí dokumentov a vyplnení EU Survey zašle študent email s vyplnenou tabuľkou koordinátorovi OMM pre odchádzajúcich študentov. Následne sa dokumenty skontrolujú a v prípade splnenia všetkých podmienok bude študentovi vyplatených zvyšných 20% z celkovej výšky grantového príspevku.
Ak študent nesplní stanovené podmienky, vráti sa skôr z mobility, nespraví predmety a pod. tak mu koordinátor kráti grantový príspevok, resp. študent bude musieť vrátiť alikvótnu čiastku grantu.
Nominácie
Prehľad rozdelenia nominovaných študentov na Erasmus+ mobilitu štúdium - akademický rok 2021/2022
Prehľad rozdelenia nominovaných študentov na Erasmus+ študijný pobyt ak. rok 2020/2021 - 2. kolo
Prehľad rozdelenia nominovaných študentov na Erasmus+ študijný pobyt ak. rok 2020/2021
Prehľad rozdelenia nominovaných študentov na Erasmus+ študijný pobyt ak. rok 2019/2020 - 3. kolo
Prehľad rozdelenia nominovaných študentov na Erasmus+ študijný pobyt ak. rok 2019/2020 - 2. kolo
Dokumenty a formuláre
- Návod na vyplnenie Online Learning Agreement
- Sadzby grantových príspevkov
- Predbežný zoznam predmetov
- Letter of confirmation
- Proof of recognition
- Erasmus Student Charter
- Erasmus Charter 2021 - 2027
- Erasmus Policy statement
- Interný predpis č. 1 - Pravidlá uznania nákladov v spojitosti s COVID-19
- Dodatok č. 1 k Internému predpisu č. 1 - Pravidlá uznania nákladov v spojitosti s COVID-19
- Čestné prehlásenie - zelené cestovanie pre AR 2022/2023
- Erasmus+ Povinná dokumentácia PRED odchodom
- Erasmus+ Povinná dokumentácia PO návrate
Otázky a odpovede
1. Čo je to program Erasmus+?
Erasmus+ je mobilitný program Európskej únie financovaný z prostriedkov Európskej komisie. Je zameraný na modernizáciu a zvyšovanie kvality vysokoškolského vzdelávania v Európe a inde vo svete. Študentom a zamestnancom vysokých škôl dáva možnosť zlepšiť si svoje zručnosti a rozšíriť si možnosti zamestnania sa po skončení štúdia. Erasmus+ je jeden z najznámejších a najúspešnejších mobilitných programov.
2. Kto môže absolvovať mobilitu Erasmus+ štúdium?
Erasmus+ mobilitu- štúdium môže absolvovať každý študent Ekonomickej univerzity v Bratislave (ďalej len EUBA) dennej aj externej formy, ktorý má úspešne ukončený 1. ročník bakalárskeho štúdia.
3. V ktorých krajinách môžem absolvovať študijný pobyt cez program Erasmus+?
Študijný pobyt prostredníctvom programu Erasmus+ je možné absolvovať v nasledovných krajinách: Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Island, Taliansko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Malta, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Srbsko, Španielsko, Švédsko, Turecko a Veľká Británia.
4. Na ktorých inštitúciách môžem absolvovať Erasmus+ študijný pobyt?
Erasmus+ študijný pobyt je možné absolvovať na partnerských univerzitách, s ktorými máme uzatvorenú bilaterálnu spoluprácu. Zoznam partnerských univerzít je dostupný na webovej stránke univerzity.
5. Podľa čoho si mám vybrať zahraničnú univerzitu?
Študent si vyberá zahraničnú inštitúciu podľa svojho študijného zamerania na domácej fakulte. Každá zahraničná univerzita by mala mať na svojej webovej stránke zverejnenú ponuku predmetov pre Erasmus študentov. Predmety, ktoré si študent vyberie z ponuky zahraničnej univerzity musia byť kompatibilné s predmetmi, ktoré by v tom čase študoval na domácej fakulte. Tiež je potrebné zistiť jazyk, v akom prebieha na partnerskej univerzite výučba, aby sa predišlo komplikáciám v budúcnosti.
Doktorandom plánujúcim uskutočniť časť svojej výskumnej činnosti v zahraničí, odporúčame v predstihu kontaktovať zahraničných pedagogických pracovníkov so žiadosťou o dozor nad ich výskumom. K prihláške na študijný pobyt následne študenti prikladajú potvrdenie zahraničného školiteľa o súhlase s ich vedením.
6. Aká je minimálna a maximálna dĺžka študijného pobytu? Môžem absolvovať Erasmus+ študijný pobyt opakovane?
Minimálna dĺžka študijného pobytu je 2 mesiace, maximálna dĺžka je 12 mesiacov. Erasmus+ študijný pobyt je možné absolvovať aj opakovane, v zmysle pravidiel programu Erasmus+ má študent na každom stupni štúdia (Bc., Ing., PhD) k dispozícii 12 tzv. Erasmus mesiacov. Tieto mesiace je možné využiť na ľubovoľnú kombináciu študijného pobytu, študentskej stáže alebo absolventskej stáže.
7. Môžem si študijný pobyt predĺžiť na ďalší semester?
Každý študent je štandardne nominovaný iba na 1 semester, pričom riadne nominovaným študentom je poskytnutý aj grantový príspevok na 1 semester.
Študijný pobyt je možné predĺžiť aj na ďalší semester, avšak len v prípade predĺženia zo zimného semestra do letného, keďže ide o jeden akademický rok. Predĺženie pobytu z letného semestra do zimného nie je možné. V takom prípade sa študent musí opätovne prihlásiť do výberového konania a musí byť opätovne nominovaný svojou domácou fakultou na ďalší akademický rok. S predĺžením musí však súhlasiť domáca fakulta, ako aj prijímajúca inštitúcia a grantový príspevok na ďalší semester je študentom poskytnutý len v prípade, ak Oddeleniu medzinárodnej mobility zostali voľné finančné prostriedky. Štandardne si musí študent finančne pokryť ďalší semester z vlastných zdrojov. V prípade predlžovania študijného pobytu musí študent opätovne konzultovať svoju vysielajúcu fakultu ohľadom uvoľnenia zo štúdia a schválenia learning agreementu. Tiež musí mať uzatvorené cestovné poistenie na celú dĺžku pobytu. Žiadosť o predĺženie musí byť navyše v predstihu doručená na OMM.
8. Kedy a ako sa môžem prihlásiť na Erasmus+ študijný pobyt?
- časť výberového konania prebieha na domácej fakulte/v rámci celouniverzitného programu (výzva na podávanie prihlášok na úrovni fakúlt/programov je zverejňovaná na internetovej stránke každej fakulty/programu - oznamy pre študentov v priebehu januára). Prodekani pre zahraničné vzťahy/garanti programov sú po skončení výberového konania na fakultách/programoch povinní zabezpečiť zverejnenie výsledkov výberového konania a postúpiť zoznamy nominovaných študentov na OMM.
- časť výberového konania prebieha na Oddelení medzinárodnej mobility (OMM) - (po doručení nominácií z fakúlt/programov, prebieha v rámci OMM prideľovanie študentov na partnerské univerzity podľa umiestnenia na nominačnej listine, po zadelení je zoznam študentov elektronicky doručený na schválenie členom celouniverzitnej komisie, následne je prehľad rozdelenia nominovaných študentov na Erasmus+ mobilitu - štúdium zverejnený na webovej stránke univerzity. Samotné výberové konanie sa uskutočňuje do konca februára každého kalendárneho roka.
9. Aká je výška grantových príspevkov na študijný pobyt?
Sadzby jednotlivých grantových príspevkov stanovuje Európska komisia a ich výška závisí od krajiny, v ktorej absolvujete študijný pobyt, a to nasledovne:
- 1. skupina – 570€/mesiac
Krajiny s vysokými životnými nákladmi:
Dánsko, Fínsko, Island, Írsko, Luxembursko, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo - 2. skupina – 570€/mesiac
Krajiny so strednými životnými nákladmi:
Belgicko, Cyprus, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko, Taliansko - 3. skupina – 520 €/mesiac
Krajiny s nízkymi životnými nákladmi:
Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Chorvátsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Severné Macedónsko, Turecko
10. Kedy obdržím grantový príspevok na svoj účet a ako sa vypočíta jeho presná výška?
Grantový príspevok obdrží študent na svoj účet minimálne 1 týždeň pred nástupom na mobilitu, avšak len v tom prípade, ak má v tomto termíne splnené všetky povinné náležitosti vrátane podpísanej zmluvy.
Každý študent obdrží pred nástupom na mobilitu 80% celkovej výšky grantového príspevku a zvyšných 20% mu je poskytnutých až po návrate, keď má splnené všetky povinné náležitosti.
Grantový príspevok sa vypočíta na základe mesačnej sadzby podľa danej krajiny vynásobenej celkovým počtom dní mobility. Každý študent má nárok na grantový príspevok odo dňa, kedy je povinný byť na prijímajúcej inštitúcii (zahŕňa sa sem napr. zápis, tzv. Welcome days a pod.). Grantový príspevok je poskytnutý až do obdobia konca skúškového obdobia na prijímajúcej inštitúcii.
Grantový príspevok však nie je poskytnutý na obdobie trvania jazykového kurzu alebo letnej či zimnej školy prebiehajúcej pred začiatkom mobility.
V prípade, ak sa študent vráti z mobility o viac ako 5 dní skôr, ako bolo obdobie, na ktoré mal poskytnutý grantový príspevok, bude povinný vrátiť alikvótnu časť príspevku prislúchajúcu danému rozdielu. Ak je obdobie mobility v tolerancii do 5 dní, študent nie je povinný vrátiť alikvótnu časť príspevku.
11. Aké podmienky musím splniť pred vycestovaním na študijný pobyt?
Viď sekcia Povinnosti študenta PRED a PO mobilite - Povinná dokumentácia od nominovaných študentov pred odchodom na študijný pobyt do zahraničia
12. Čo presne znamená Zelené cestovanie a ako získam finančný príspevok?
Zelené cestovanie je ekologická forma cestovania. V prípade, že na študijný pobyt Erasmus+ necestuje študent lietadlom, môže využiť tzv. zelené cestovanie. Medzi takéto formy cestovania patrí cesta: vlakom, autobusom, loďou, zdieľaným autom tzv. car-pooling (min. 2 študenti, nie rodinní príslušníci). V novom projekte môže študent požiadať o príspevok na zelené cestovanie a môže tak obdržať ku grantu navyše jednorazový príspevok (top-up) vo výške 50 EUR. V prípade tohto typu cestovania má študent nárok na preplatenie dní na cestu navyše (max. 2 dni PRED mobilitou a max. 2 dni PO mobilite). Tieto dni budú započítané do individuálnej podpory s finančným grantom.
Príspevok sa udeľuje na základe Čestného prehlásenia a cestovných lístkov, ktoré študent vyplní pred odchodom na študijný pobyt a nahrá do aplikácie www.studyabroad.sk. Po skončení študijného pobytu je študent povinný nahrať spolu s Čestným prehlásením aj cestovné lístky, prípadne lístok s vyúčtovaním za benzín a potvrdenie o zaplatení za účelom zdokladovania cesty študijného pobytu.
13. Ako postupovať v prípade, ak sa rozhodnem na pobyt nenastúpiť?
V prípade, ak sa rozhodnete nenastúpiť na študijný pobyt, je povinný bezodkladne o tejto skutočnosti informovať e-mailom Erasmus+ koordinátora, prodekana pre zahraničné vzťahy na domácej fakulte, ako aj zahraničného koordinátora.
14. Aké podmienky musím splniť po návrate zo študijného pobytu?
Viď sekcia Povinnosti študenta PRED a PO mobilite - Povinná dokumentácia od študentov po návrate zo štujdijného pobytu zo zahraničia
15. Koľko predmetov musím absolvovať na prijímajúcej inštitúcii?
Každý študent 1. a 2. stupňa štúdia musí absolvovať minimálne 5 predmetov alebo 30 ECTS kreditov, čo je podmienka na získanie prideleného finančného grantu. Získanie 5 predmetov alebo 30 ECTS je výlučne prepojené na finančný grant, nie na uznávanie predmetov na fakultách. V prípade, ak nesplní jednu z týchto dvoch podmienok, je povinný vrátiť alikvótnu časť grantového príspevku.
Študent 3. stupňa štúdia je povinný splniť vedecký plán, ktorý si dopredu stanovil a ktorý bude potvrdený zahraničným školiteľom.
16. Čo sa stane, ak sa rozhodnem ukončiť študijný pobyt predčasne?
V prípade, ak sa študent rozhodne ukončiť študijný pobyt predčasne, a to na základe vlastného rozhodnutia, je povinný vrátiť grantový príspevok v plnej výške, a to bez ohľadu na to, ako trval jeho študijný pobyt pred tým, ako sa rozhodol ho svojvoľne ukončiť.
V prípade, ak je študent nútený ukončiť študijný pobyt z dôvodu tzv. vyššej moci (force majeure - živelné pohromy, prírodné katastrofy, štrajk, teroristický útok, nepriaznivá politická situácia a pod.), je povinný vrátiť iba alikvótnu časť grantového príspevku, ktorá predstavuje obdobie, počas ktorého už neabsolvoval študijný pobyt. Alikvótna časť prislúchajúca dĺžke pobytu, počas ktorej bol študent na mobilite mu ostáva.
17. Kto mi pomôže nájsť ubytovanie?
Ubytovanie si hľadajú študenti samostatne. V prípade potreby môžu o podporu požiadať zahraničného koordinátora.
Kontakty

SZABOVÁ, Andrea, Mgr.
koordinátorka pre odchádzajúcich študentov
A3.16 +421 2 6729 5155 andrea.szabova@euba.sk