Univerzita
Organizačná štruktúra univerzity
Útvary riadené prorektorkou pre vzdelávanie
Centrum celoživotného vzdelávania
Centrum celoživotného vzdelávania Ekonomickej univerzity v Bratislave (ďalej CCV EU v Bratislave) je celouniverzitným pracoviskom bez právnej subjektivity, priamo riadené rektorom EU v Bratislave.
CCV EU v Bratislave vzniklo 1. januára 2021 úpravou organizačnej štruktúry, po schválení Akademickým senátom EU v Bratislave, v zmysle § 15 ods. 1 písm. f) zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a v súlade so štatútom EU v Bratislave a ďalšími vnútornými predpismi EU v Bratislave. CCV EU v Bratislave, svojou činnosťou kontinuálne nadväzuje BBS EU v Bratislave, ktorá úpravou organizačnej štruktúry zanikla.
Poslaním CCV EU v Bratislave je poskytovanie služieb vo forme ďalšieho vzdelávania pre absolventov bakalárskeho, magisterského, inžinierskeho a doktorandského štúdia ako aj pre verejnosť. Uskutočňuje celoživotné vzdelávanie v podnikateľsko-manažérskych a ekonomických, študijných a vedných odboroch akreditovaných na univerzite a umožňuje účastníkom vzdelávania doplniť, rozšíriť a prehĺbiť si vzdelanie, rekvalifikovať sa alebo pripraviť sa na získanie stupňa vzdelania na univerzite.
Plnením svojich úloh efektívnym a tvorivým spôsobom CCV EU v Bratislave prispieva k plneniu poslania univerzity vo vzdelávacej a vedeckovýskumnej činnosti v rámci ďalšieho a celoživotného vzdelávania v súlade s dlhodobým zámerom univerzity.
CCV EU v Bratislave organizuje vzdelávanie klientov najmä formou špecializovaných programov dvoch typov, otvorených špecializovaných programov s rôznou dĺžkou trvania a programov pripravených na mieru podľa požiadaviek firemných klientov. Jeho súčasťou je aj Univerzita tretieho veku a Detská ekonomická univerzita.
Pri plnení úloh CCV EU v Bratislave spolupracuje s pracoviskami pôsobiacimi v oblasti ďalšieho a celoživotného vzdelávania, s vysokými školami, výskumnými pracoviskami a organizáciami doma i v zahraničí.
Útvary riadené prorektorom pre rozvoj, kultúru a šport
CPČaUS
Študentské domovy EU v Bratislave
Študentské domovy zabezpečujú ubytovanie pre študentov dennej formy štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a zároveň zabezpečujú vhodné podmienky pre štúdium, telesnú a duševnú regeneráciu študentov, podporujú záujmovú činnosť, kultúrny, spoločenský, občiansky a športový život týchto študentov. V rámci podnikateľskej činnosti ďalej zabezpečuje využívanie voľných ubytovacích kapacít študentských domovov najmä počas obdobia letných prázdnin.
Veda a výskum
Ekonomické rozhľady
Content
Rok vydania:
Archív vydaní
Časopis EKONOMICKÉ ROZHĽADY / ECONOMIC REVIEW vychádza v tlačenej verzii od roku 1968.
Pozn.: tabuľka obsahuje odkazy na súbory s obsahom, zoznamom autorov jednotlivých vydaní časopisu a abstraktami príspevkov jednotlivých vydaní časopisu Ekonomické Rozhľady / Economic Review.
Doctor honoris causa
Dr. h. c. profily
Slová „Děkuji za pozvání, naposledy jsem mluvil na Vaší univerzitě v listopadu 2014 na tému 25 let od pádu komunismu, což bylo následně otisknuto ve Vašem časopise Ekonomické rozhľady,“ otvárajú úvahu doctor honoris causa EU v Bratislave a bývalého prezidenta ČR (2003 – 2013) i predsedu vlády ČR (1992 – 1997) Dr.h.c. prof. Ing. Václava Klausa, CSc., na tému Poznatky z transformácie centrálne plánovanej ekonomiky na trhovú, ktorú predniesol dňa 23. 3. 2017 na Ekonomickej univerzite v Bratislave v rámci neformálnej besedy so študentmi.
V interakcii so spoludiskutujúcimi Univ. prof. i. R. Dipl. Ing., Dr. Mikulášom Luptáčikom, dekanom Národohospodárskej fakulty EU v Bratislave, a Ing. Karolom Morvayom, PhD., vedúcim Katedry hospodárskej politiky NHF EU v Bratislave, nadviazal Dr.h.c. prof. Ing. Václav Klaus, CSc. vo svojej úvahe na spomínané publikované tézy dynamiky politických a ekonomických zmien (vedecký časopis EU v Bratislave Ekonomické rozhľady, roč. 43, č. 4/2014, s. 401-404, https://www.euba.sk/veda-a-vyskum/utvary-riadene-prorektorkou-pre-vedu-a-doktorandske-studium/ekonomicke-rozhlady/aktualne-vydanie/preview-file/er4_2014_klaus_fulltext-18417.pdf) v aktuálnom kontexte konštatovaním: „Ekonomické i politické reformy jsme vnímali jako vzájemně propojené a neoddělitelné. Jejich oddělení à la Čína bylo ve střední a východní Evropě nemožné.“.
B/2/2023 - Zásady udeľovania titulu „doctor honoris causa“ na Ekonomickej univerzite v Bratislave
Junior mentoring
ŠVOČ
Ekonomická univerzita v Bratislave má dlhodobú tradíciu v organizovaní Študentskej vedeckej odbornej činnosti. Organizovane vznikla v roku 1970 na Obchodnej fakulte.
V období 1989 – 1998 sa medzinárodné podujatia v oblasti ŠVOČ nekonali, tradícia medzinárodných súťaží sa obnovila až v roku 1999, kedy sa uskutočnil 20. ročník súťaže, ktorý bol pôvodne vypísaný na 17. november 1989. Zo známych dôvodov sa však neuskutočnil. V roku 1999 sme teda zahájili znovu medzinárodné formy súťaže.
Zmeny v organizovaní a obsahu medzinárodnej súťaže sú vyvolané vznikom novej ekonomiky a prispôsobovaním sa súčasnej situácii v oblasti medzinárodnej spolupráce.
Na zahraničných univerzitách s ktorými máme medzinárodnú spoluprácu, alebo priateľské vzťahy, súťaže tohoto formátu nejestvujú, skôr sú organizované konferencie spojené s prednáškami popredných pedagógov a skôr s vystúpeniami doktorandov než študentov. Táto skutočnosť spôsobuje, že na naše medzinárodné súťaže študentov prichádzajú aj doktorandi resp. mladí učitelia, ako sa to stáva v posledných rokoch.
Táto skutočnosť bude od nás vyžadovať nové pravidlá, ktoré by umožňovali aj účasť mladým doktorandom a učiteľom v osobitnej sekcii, čím by dostali doktorandi viac priestoru na verejné vystupovanie a publikačnú činnosť. (Bez ohľadu na to sa každý rok uskutoční program doktorandov v rámci EDAMBA).
Cieľom tohto druhu činnosti študentov je rozvoj ich tvorivých schopností pod vedením skúsených vedecko-pedagogických pracovníkov.
Každoročne sa uskutočňujú fakultné kolá ŠVOČ.
Práce študentov, ktoré sa v nich umiestnia na 1. mieste, postupujú do celouniverzitného kola ŠVOČ, ktoré sa spravidla uskutočňuje v priebehu mesiaca jún.
Usmernenie EU v Bratislave pre akademický rok 2022/2023: Študentská vedecká a odborná činnosť
Medzinárodné vzťahy
Odchádzajúci študenti
Ďalšie mobilitné programy
Všeobecné informácie
Študenti Ekonomickej univerzity v Bratislave majú možnosť zúčastniť sa zahraničného študijného pobytu aj na základe mobilitných programov ako je CEEPUS, Národný štipendijný program, Medzinárodný vyšehradský fond a tiež na základe bilaterálnych zmlúv uzatvorených medzi Ekonomickou univerzitou v Bratislave a zahraničnými partnerskými inštitúciami. V prípade bilaterálnej spolupráce študenti postupujú podľa Internej smernice č.2/2012 Vysielanie študentov Ekonomickej univerzity v Bratislave na zahraničné študijné pobyty na základe dohôd o spolupráci so zahraničnými univerzitami a inými inštitúciami poskytujúcimi vysokoškolské vzdelávanie.
Verejnosť
Výberové konania
Tlačivo - Žiadosť o prijatie do zamestnania / Žiadosť o účasť na výberovom konaní
Tlačivo – Údaje z profesijného životopisu uchádzača
Tlačivo – Plnenie schválených kritérií inauguračných konaní na Ekonomickej univerzite v Bratislave
Tlačivo – Plnenie schválených kritérií habilitačných konaní na Ekonomickej univerzite v Bratislave
Tlačivo - Čestné vyhlásenie o spôsobilosti na právne úkony