Rektor EU v Bratislave Ferdinand Daňo prijal dňa 18. júna 2024 na vlastnú žiadosť mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Portugalska na Slovensku, J.E. p. Mariu João Lopes Cardoso. Medzinárodnú spoluprácu predstavil Boris Mattoš, prorektor pre medzinárodné vzťahy.

Hlavným bodom pracovného stretnutia bola diskusia o aktuálnej situácii vysokého školstva na Slovensku, prehĺbenie existujúcej spolupráce s portugalskými univerzitami a propagácia Ekonomickej univerzity v Bratislave v akademickom prostredí Portugalska. Portugalská veľvyslankyňa informovala o iniciatíve slovenského veľvyslanectva v Portugalsku, ktorá zahŕňa vytvorenie platformy medzi slovenskými a portugalskými univerzitami. Významným krokom v tejto oblasti bude Portugalsko – slovenské akademické fórum, ktoré sa uskutoční 8. a 9. októbra 2024 na Univerzite v Coimbre, s účasťou EU v Bratislave.

Ekonomická univerzita v Bratislave má uzatvorenú spoluprácu s desiatimi univerzitami v Portugalsku. Dôležitým míľnikom je aj nedávno podpísaná dohoda o dvojitom diplome s University of Coimbra v Portugalsku, určená pre študentov študijného programu aplikovaná ekonómia v slovenskom i anglickom jazyku na Národohospodárskej fakulte.

University of Coimbra, najstaršia portugalská univerzita založená v roku 1290, je významným partnerom. S ôsmimi fakultami ponúkajúcimi bakalárske, magisterské a doktorandské študijné programy, a s viac ako 25 000 študentmi, z ktorých viac ako 15 % sú medzinárodní, patrí medzi najkozmopolitnejšie univerzity v Portugalsku. Od roku 2013 je univerzita zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO, čo svedčí o jej historickom a kultúrnom význame.

Veľvyslankyňa Portugalska navštívila Ekonomickú univerzitu v Bratislave