Po slovensky do júna. Ukrajinskí študenti začali intenzívny jazykový kurz. Slovenčinu na úrovni A2 až B1 – to znamená chápanie bežných tém v škole, či v osobnom živote - by mali už v polovici júna ovládať ukrajinskí študenti, ktorí by následne mohli pokračovať v štúdiu na vysokej škole na Slovensku.
Takúto úroveň slovenčiny môžu dosiahnuť vďaka intenzívnemu kurzu (18 hodín týždenne) slovenčiny. Ten absolvujú od začiatku apríla až do polovice júna, spolu pôjde až o 180 lekcií slovenčiny počas 10 týždňov. Na kurzoch sa dohodla Ekonomická univerzita v Bratislave s jazykovou školou iCan. Jazyková škola poskytne univerzite svojich akreditovaných lektorov slovenčiny, ako aj všetky potrebné materiály na výučbu. Ekonomická univerzita v Bratislave lekcie zaplatí a poskytne svoje priestory.
„Chceme pripraviť poslucháčov z Ukrajiny na používanie slovenského jazyka v rozsahu nevyhnutnom na zvládnutie štúdia dennou formou na verejnej vysokej škole v slovenskom jazyku,“ vysvetľuje pohnútky Ferdinand Daňo, rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Alona Kurotová, ktorá prevádzkuje jazykovú školu iCan, považuje prístup Ekonomickej univerzity v Bratislave za unikátny, keďže univerzita začína riešiť problém nielen ukrajinských študentov ekonomického zamerania, ale všetkých, ktorí prejavia záujem naučiť sa po slovensky a pokračovať v štúdiu na niektorej vysokej škole na Slovensku.
„Predbežne je na kurzy prihlásených sto mladých Ukrajincov, kapacity však nie sú ešte naplnené,“ hovorí Alona Kurotová.
Okrem toho, že sa mladí ľudia budú môcť vďaka ovládaniu slovenčiny zúčastňovať prednášok a študovať, aktívne sa budú môcť zapojiť aj do sociálneho života spoločnosti. „Chceme podporiť rozvoj ich osobnosti a predpoklady pre ich život na Slovensku,“ dodáva rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Po základnom kurze budú môcť ukrajinskí študenti pokračovať v zdokonaľovaní slovenčiny aj cez prázdniny a v zimnom semestri by už mohli nastúpiť na slovenské univerzity so slušnou úrovňou znalosti slovenského jazyka. „Mali by tak bez problémov zvládnuť štúdium na slovenských vysokých školách,“ uzatvára Ferdinand Daňo.
Alona Kurotová v súvislosti s ukrajinskými študentmi však upozorňuje na jeden problém. „Vo veľkých počtoch prichádzajú mladí neplnoletí študenti. Ak však prídu bez zákonného zástupcu, nemajú šancu sa dostať na štúdium na slovenskej strednej či následne vysokej školy.“ Dôvodom je podľa nej to, že azylový zákon a dočasné útočisko nepozná možnosť podania žiadosti bez rodiča alebo zákonného zástupcu. „Darmo sa naučia po slovensky, keď aj tak sa nemôžu ďalej vzdelávať,“ uzatvára Alona Kurotová.