Nový mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Talianskej republiky na Slovensku J.E. p. Gabrielle Meucci vystúpil dňa 28. marca 2017 ako šiesty hosť 21. edície celouniverzitného predmetu Diplomacia v praxi. Samotná prednáška na našej univerzite predstavovala jedinečnú príležitosť pripomenúť si 60. výročie podpísania Rímskych zmlúv, ktoré si najvyšší predstavitelia EÚ pripomenuli pri slávnostnej príležitosti pred pár dňami v Ríme.

Študentský tím na úvod pripravil krátky úvod o kľúčových faktoch z oblasti histórie, geografie, politického systému, ekonomiky Talianska a krátko predstavil hosťa. Veľvyslanec Meucci začal svoj príhovor otočením mapy Európy hore nohami pre lepšie pochopenie súčasnej geopolitiky. Vo svojom prejave sa zameral najmä na hlavné makroekonomické ukazovatele, obchodnú bilanciu, verejný dlh, verejné výdavky, dotovanie bankového sektora. Študenti sa v diskusii zaujímali o finančnú kondíciu Talianska, ale aj o dopad migračnej krízy  na krajinu.