V hľadáčiku firiem sú študenti ekonómie s výbornou znalosťou cudzích jazykov

Študent štvrtého alebo piateho ročníka fakulty s ekonomickým zameraním a predovšetkým so špičkovou znalosťou minimálne jedného cudzieho jazyka. To sú dve hlavné požiadavky finančných spoločností, veľkých výrobných koncernov, ale aj IT gigantov, ktorí sa zúčastnili pracovného veľtrhu Kariérna cesta na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Kariérne centrum univerzity organizovala už jeho piaty ročník a tak ako v minulosti ponúka študentom a absolventom nielen EU v Bratislave príležitosť nájsť si zamestnanie, ale aj študijné pobyty, stáže, granty, jazykové pobyty či brigády. Študenti a návštevníci  veľtrhu mali možnosť vypočuť si počas dvoch dní aj prednášky a zúčastniť sa workshopov.

„Bez znalosti cudzieho jazyka sa dnes už uchádzač nezaobíde. A pre nás je ideálne, aby bol zároveň v štvrtom či piatom ročníku. Teda, aby sme s ním po zapracovaní mohli počítať na plný pracovný úväzok,“ podotkla na veľtrhu pracovných príležitostí predstaviteľka Deloitte Slovensko Anna Bendíková.  Audítorská spoločnosť tu ponúkala napríklad voľné pozície pre oddelenia auditu a daní.

„Sme si vedomí toho, že výborné jazykové znalosti sú jedným z najdôležitejších predpokladov pre uplatnenie absolventov univerzity v praxi v rámci SR a v zahraničí. Preto neustále kladieme dôraz na rozšírenie možností pre štúdium aj v cudzom jazyku – v tomto akademickom roku to bude 80 odborných predmetov. Ich výučbu zabezpečujú okrem interných pedagógov aj špičkoví odborníci zo zahraničia. Rozvíjame aj možnosti na študijné pobyty v zahraničí. Je to unikátny projekt spolupráce s univerzitami v Halle, Grenoble, Štrasbourgu, v Bangkoku a v Nottinghame, ktorá našim študentom otvára dvere k dvojitému diplomu z týchto prestížnych univerzít,“ konštatuje Rudolf Sivák, rektor EU v Bratislave.

Na dvojdňovom veľtrhu pracovných príležitostí a kariérneho poradenstva Kariérna cesta sa predstavili zástupcovia troch desiatok spoločností - od technologických gigantov ako IBM, Amazon, Dell, cez výrobné koncerny Volkswagen, Henkel,  Johnson Controls, audítorov PwC či Deloitte, po personálne agentúry ako Grafton Recruitment. „Som tu už druhý krát a priniesol som so sebou aj životopisy.  Už sa pomaly obzerám po zamestnaní,“ hovorí študent piateho ročníka Ľuboš, ktorý študuje hospodársku politiku. Hoci napríklad Volkswagen uprednostňuje posielanie životopisov elektronicky, zástupcovia Amazonu získanie životopisov od študentov už počas veľtrhu vítajú. „Hľadáme desiatky nových ľudí a preto takýto veľtrh má pre nás veľký význam,“ podotkli.

Veľtrh Kariérna cesta prebiehala 8. a 9. októbra 2013 od 8.00 do 17.00 hod na Ekonomickej univerzite v Bratislave,  Dolnozemská cesta 1, budova rektorátu