29.04.2015

Medzinárodná konferencia EURÓPSKA ÚNIA A MOŽNOSTI PRE MLADÝCH 2014+

V mene európskeho výskumného inštitútu Institute of European Democrats (http://www.iedonline.eu/) a mládežníckej organizácie Mladí Európania (http://www.mladieuropania.sk/) si Vás dovoľujeme pozvať na medzinárodnú konferenciu „EURÓPSKA ÚNIA A MOŽNOSTI PRE MLADÝCH 2014+“, ktorá sa koná dňa 11.mája 2015 (pondelok) v kongresovom centre Hotela Tatra na Námestí 1.mája 5 v Bratislave.
Podujatie je organizované s materiálnou a finančnou podporou Európskeho parlamentu.

Konferencia sa zameriava na poznanie úloh a možností, ktoré mladým ľuďom prinášajú medzinárodné projekty v európskom priestore. Podujatie si predovšetkým kladie za cieľ zvýšiť informovanosť o možnostiach realizácie a participácie mladých ľudí na rôznorodých programoch a koncepciách, ktoré Európska únia mladým ľudom ponúka. Konferencia zahrňuje i prezentáciu konkrétnych možností pre mladých ľudí a diskusiu o výzvach a problémoch, ktoré so sebou samotné realizácie môžu priniesť.
Konferenciu je organizovaná ako diskusná, čiže účastníci konferenciu budú môcť interaktívne reagovať, pýtať sa a diskutovať s hosťami na hlavné témy podujatia a dozvedieť sa tak všetko, čo ich zaujíma a čo potrebujú vedieť o možnostiach ich osobnostnej a profesijnej realizácie v rámci Európskej únie.

Hlavnými témami konferencie budú „Mladí ľudia v EÚ – súčasná situácia a fakty“ a „20 rokov úspechov s programom Erasmus“ (predbežný program konferencie pre Vás uvádzam nižšie). Na konferencii vystúpia mnohí významní hostia zo Slovenska i zahraničia, ako i predstavitelia rôznych mimovládnych organizácií, ako napríklad YDE, EVS, SAAIA, MladiInfo, EURES, Erasmus for young entrepreneurs, Euractiv, IUVENTA a pod. Ako hlavný moderátor a koordinátor diskusií konferencie sa predstaví pán François Lafond, výkonný riaditeľ EuropaNova, člen vedeckého výboru IED v Bruseli a Paríži, člen IDEFIE v Paríži a pravidelný spolupracovník pre taliansky denník Europa v Ríme. François Lafond bol v minulosti tiež výkonným riaditeľom French Aspen Institute, riaditeľom parížskej kancelárie German Marshall Fund of the United States a špeciálnym poradcom talianskeho ministra pre regionálne záležitosti a miestnu ekonomiku. Ide teda o veľmi významného hosťa, ktorý sa zhostí úlohy moderátora konferencie.

Program konferencie:
8:30 – 9:00 Registrácia, neoficiálne privítanie účastníkov konferencie, usadenie, káva a občerstvenie, distribúcia informačných presskitov, distribúcia tlmočníckych staničiek
9:00 – 9:40 Oficiálne otvorenie konferencie, prezentácia hlavných tém, úvodné príhovory hlavných organizátorov konferencie (IED a ME) a pána Françoisa Lafonda
9:40 – 11:00 1.panel konferencie Mladí ľudia v EÚ – súčasná situácia a fakty
Úvodný príhovor bude nasledovaný moderovanou diskusiou hostí s účastníkmi konferencie.
11:00 – 11:30 Prestávka na kávu a občerstvenie
11:30 – 13:00 2.panel konferencie 20 rokov úspechov s programom Erasmus
13:00 – 14:00 Obed
14:00 – 15:00 Workshopy participujúcich organizácií